Pulsometry i krokomierze
Chodzenie jest szeroko zalecane przez dietetyków, lekarzy, a także sportowców, głównie ze względu na korzyści zdrowotne. Według niedawnego raportu na temat aktywności fizycznej i zdrowia w Polsce, ponad połowa populacji naszego kraju nie uczestniczy regularnie w żadnym rodzaju ćwiczeń. A jak powszechnie wiadomo brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej może prowadzić do złego stanu zdrowia, depresji i przedwczesnej śmierci. Ogólnie rzecz biorąc media zachęcają ludzi w Polsce do „nabrania formy”, zachęcając każdego do co najmniej półgodzinnej umiarkowanie energicznej aktywności (takiej jak szybki marsz) każdego dnia. Najnowsze zalecenia sugerują, że prawie każdego dnia powinieneś próbować chodzić przez przynajmniej 3-4 kilometry - w szybkim tempie. Coraz bardziej oczywiste jest, że jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie dobrego stanu zdrowia jest aktywność fizyczna. Wykazano, że regularne ćwiczenia pomagają zapobiegać takim zabójcom, jak choroby serca, rak i cukrzyca.
Poza tym, ćwiczenia pomagają również kontrolować wagę - według najnowszych badań jeden na trzech Polaków ma nadwagę lub jest otyły. A ponieważ ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie i kości, mogą nawet zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób, takich jak osteoporoza i zapalenie stawów. Niektóre z najbardziej interesujących i przytłaczających dowodów potwierdzających potrzebę aktywności fizycznej pochodzą z badań prowadzonych w Warszawie przez grupę lekarzy pod opieką doktora Marcina Węglarza, znanego również pod nazwą „ojca aerobiku”. Węglarz założył swoją klinikę i powołał zespół specjalistów już we wczesnych latach siedemdziesiątych XX wieku, aby badać wpływ aktywności fizycznej i sprawności fizycznej na zdrowie i długowieczność oraz pomagać ludziom rozwijać zdrowy styl życia. W lipcu 1996 roku jego badania wykazały, że uczestnictwo w umiarkowanym lub wysokim poziomie aktywności fizycznej zmniejsza ryzyko zgonu z dowolnej przyczyny. Sprawdziło się to niezależnie od innych czynników ryzyka. Innymi słowy, nawet jeśli dana osoba cierpi na wysokie ciśnienie krwi lub otyłość, szanse na śmierć zmniejsza się, utrzymując przynajmniej umiarkowany poziom sprawności.
To niezwykle dobra wiadomość, szczególnie dla osób z dziedzicznymi czynnikami ryzyka, takimi jak choroba serca w rodzinie. W 2007 roku w polskim wydaniu prasowym, opublikowało zaktualizowany raport na temat aktywności fizycznej i zdrowia publicznego. Aby wydać zalecenia dotyczące ilości ćwiczeń niezbędnych dla zdrowia Polaków, panel ekspertów złożony z lekarzy, epidemiologów, naukowców zajmujących się ćwiczeniami fizycznymi i specjalistów ds. Zdrowia publicznego dokonał przeglądu badań dotyczących aktywności fizycznej i wpływu ćwiczeń na zdrowie. Ich konkluzja była taka sama, jak apel wystosowany przez lekarza naczelnego: „Każdy dorosły w Polsce powinien przez większość, a najlepiej we wszystkie dni tygodnia, wykonywać co najmniej 30 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności”. Naukowcy ustalili, że przerywana i długotrwała aktywność może być korzystna. Innymi słowy, w dni, kiedy nie możesz zmieścić się w 30-minutowym spacerze, możesz nadal czerpać korzyści z aktywności fizycznej, dzieląc to na dwa lub trzy krótsze spacery w ciągu dnia.
Może się to wydawać nieco zagmatwane przynajmniej dla tych, którzy dobrze znają poprzednie zalecenia dotyczące ćwiczeń - mówiono wtedy by ćwiczyć przynajmniej od 20 do 60 minut dziennie. Raport lekarza nie miał jednak na celu przesłaniać ani zastąpić wcześniej zalecanych wskazówek dotyczących ćwiczeń. Długotrwały trening jest nadal najlepszym sposobem, jaki znamy, aby poprawić wydolność krążeniowo-oddechową. Jednak dla wielu osób ćwiczenie czy to na świeżym powietrzu, czy na siłowni, przez dłuższy czas, może być onieśmielające. Większość z nas doświadcza dni, w których jakieś losowe i nieprzewidziane wydarzenia zaburzają harmonogram ćwiczeń i uniemożliwiają nam uzyskanie solidnego czasu na aktywność fizyczną. Znaczące korzyści zdrowotne można osiągnąć zaprzestając siedzenia - wystarczy wstać i troszkę się poruszać. Ryzyko wystąpienia chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy insulinoniezależnej oraz raka okrężnicy i piersi można zmniejszyć, zwiększając aktywność fizyczną.
Choroby serca są największym zagrożeniem dla zdrowia Polski. W rzeczywistości przynajmniej 30% wszystkich zgonów występujących każdego roku w Polsce można bezpośrednio przypisać temu zabójcy. Dowody naukowe sugerują, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca. Ponadto regularne ćwiczenia pomagają osobom wracającym do zdrowia po zawale serca i operacji bajpasów oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia drugiego zawału serca.
Pulsometry i krokomierze - urządzenia, które pomogą dbać o zdrowie
Choroby serca są spowodowane odkładaniem się płytki nazębnej w tętnicach wieńcowych. Kiedy gromadzi się zbyt dużo płytki nazębnej, przepływ krwi do serca jest zmniejszony. Bez wystarczającego dopływu krwi mięsień sercowy może nie otrzymywać wystarczającej ilości tlenu, aby wykonać swoją pracę. Ból w klatce piersiowej spowodowany brakiem tlenu w mięśniu sercowym nazywany jest dławicą piersiową.Osoby z dławicą piersiową czasami stosują lek znany jako nitrogliceryna, który powoduje rozszerzenie tętnic wieńcowych, zwiększając w ten sposób przepływ krwi do serca i zmniejszając ból w klatce piersiowej. Kiedy niedokrwienie (brak dopływu krwi do serca) jest spowodowane całkowitym zablokowaniem tętnicy, część mięśnia sercowego może umrzeć. Całkowite zatory są często wynikiem skrzepu krwi, który zostaje zatrzymany w wąskiej przestrzeni tętnicy, w której znajduje się już duża płytka nazębna.
Nazywa się to zawałem mięśnia sercowego, znanym również jako zawał serca. Czasami w naczyniach krwionośnych dostarczających krew do mózgu występują blokady. Zawał naczyń zasilających mózg nazywany jest udarem. Zmniejszenie ryzyka chorób serca może być motywacją do regularnych ćwiczeń, szczególnie jeśli jesteś wśród osób z grupy ryzyka - czego nie można kontrolować. Wiek i historia chorób serca w rodzinie są silnymi czynnikami ryzyka, którym nie można zapobiec. Jeśli więc miałeś bliskiego członka rodziny, na przykład rodzica lub rodzeństwo, u którego choroba serca rozwinęła się przed sześćdziesiątką, Ty również jesteś w grupie zwiększonego ryzyka. Zwiększenie aktywności fizycznej i zwiększenie sprawności fizycznej poprawią Twoje szanse na dłuższe i zdrowsze życie.
Pulsometry i krokomierze - brak aktywności fizycznej
Brak aktywności fizycznej jest również czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Gdy brak ruchu łączy się z przejadaniem się, może dojść do nadwagi i podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi - a te warunki niewątpliwie przyczyniają się również do ryzyka chorób serca. Wykazano, że regularne ćwiczenia zmniejszają tętno spoczynkowe, zmniejszając w ten sposób ogólne obciążenie serca. Niektóre badania pokazują, że ćwiczenia połączone z dietą niskotłuszczową i radzeniem sobie ze stresem mogą nawet zmniejszyć płytki nazębne, które nagromadziły się w ścianach naczyń. Regularne ćwiczenia aerobowe odgrywają znaczącą rolę w zapobieganiu chorobom serca i naczyń krwionośnych. Polskie stowarzystwo zdrowia zaleca aerobową (wytrzymałościową) aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności przez co najmniej 30 minut, pięć dni w tygodniu - chodzi o promowanie sprawności sercowo-naczyniowej. Takie zajęcia mogą obejmować aerobik, jogging, bieganie i pływanie oraz sporty, takie jak tenis, racquetball i piłka nożna.
Nawet umiarkowane poziomy aktywności fizycznej o niskiej intensywności są korzystne dla zdrowia, jeśli są wykonywane regularnie i przez dłuższy czas. Takie zajęcia obejmują spacery dla przyjemności, ogrodnictwo i prace domowe. Osoby w średnim lub starszym wieku powinny zasięgnąć porady lekarza, zanim zaczną znacząco zwiększać aktywność fizyczną. Każdy potrzebuje określonej ilości cholesterolu, aby budować błony komórkowe i zachować zdrowie. Jednak zbyt dużo tych lipidów we krwi - zwłaszcza „zła” odmiana lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) - może zwiększyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Zbyt mało „dobrego” cholesterolu (lipoproteiny o dużej gęstości lub HDL), który pomaga usuwać tłuszcze z krwiobiegu, również może stanowić problem. Ryzyko choroby niedokrwiennej serca wzrasta wraz ze wzrostem poziomu cholesterolu we krwi. Jeśli palisz papierosy lub masz wysokie ciśnienie krwi, ryzyko chorób serca wzrasta jeszcze bardziej. Na poziom cholesterolu może również wpływać wiek, płeć, dziedziczność i dieta. Prawie każdy może obniżyć ryzyko chorób układu krążenia, jedząc żywność o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i ogólnie prowadząc zdrowszy tryb życia.
Pulsometry i krokomierze - sprzęt do monitorowania zdrowia i aktywności fizycznej
Sprzęt do monitorowania zdrowia i aktywności fizycznej obejmuje takie urządzenia jak krokomierze i pulsometry. Krokomierz to urządzenie, które podaje szacunkową odległość pokonaną pieszo. Wyczuwa ruch ciała i liczy kroki. Liczba ta jest następnie przeliczana na odległość na podstawie długości Twojego kroku, co jeszcze jakiś czas temu trzeba było samemu zmierzyć i wprowadzić do krokomierza przed jego pierwszym użyciem. Jednym ze sposobów było wyznaczenie odcinka równego terenu o długości 100 metrów. Następnie, idąc tym odcinkiem, policz liczbę wykonanych kroków. Kiedy osiągniesz koniec zaznaczonego dystansu, podziel 100 przez liczbę wykonanych kroków i wprowadź wynikową długość kroku do krokomierza.
Jeśli lubisz biegać i chodzić, pamiętaj, że nie możesz używać tego samego krokomierza - ustawionego na tę samą regulację - do mierzenia wydajności w obu czynnościach - dzieje się tak, ponieważ Twój krok podczas biegania będzie dłuższy niż krok marszu. Zamiast tego albo będziesz musiał zdobyć dwa krokomierze - jeden do chodzenia, a drugi do biegania - albo będziesz musiał regulować ten sam krokomierz dla tych dwóch czynności. Niektóre krokomierze mocowane są do paska, podczas gdy inne są umieszczone na nadgarstku lub wbudowane w buty. Niektóre urządzenia mogą również szacować średnią prędkość, liczbę spalonych kalorii i czas potrzebny na przejście określonego dystansu.
Dostępnych jest kilka typów urządzeń do pomiaru tętna podczas chodzenia. Niektóre są trzymane w ręku. Inne noszone są na nadgarstku jak zegarek. Istnieją również monitory tętna, które opasują klatkę piersiową i mierzą impulsy elektryczne serca, podobnie jak elektrokardiogram. Mierniki tętna mają przewagę nad ręcznym pomiarem tętna, ponieważ pozwalają sprawdzić tętno podczas chodzenia, zamiast przerywać czynność, aby przeliczyć uderzenia serca - pamiętaj jednak, że tętno zaczyna zwalniać w ciągu 15 sekund od zatrzymania się. Co ciekawe, na rynku dostępne są bardzo rozbudowane monitory tętna, które wykorzystują technologię ultradźwiękową do jego pomiaru.