Co nas wyróżnia ?

Co mówią o nas zadowoleni klienci:

Huby USB LogiLink

Znaleziono 11 towarów.

Lista 1-100 z 11 towarów
Aktywne filtry

HUB USB 2.0 10-portów z zasilaczem

Review
108.35 zł
za 1 szt

Kategoria: Komputery > Sieci > Huby USB
Producent: LogiLink
Model: UA0096
EAN: 4052792004779, 4260113571286


Huby USB

Prawie każdy komputer, który dostępny jest teraz w sklepach, jest wyposażony w jedno lub więcej złączy uniwersalnej magistrali szeregowej (w skrócie - USB). Te złącza USB umożliwiają szybkie i łatwe podłączanie myszy, drukarek i innych akcesoriów do komputera. System operacyjny również obsługuje USB, dzięki czemu instalacja sterowników urządzeń jest szybka i łatwa. W porównaniu do innych sposobów podłączania urządzeń do komputera (w tym portów równoległych, porty szeregowe i specjalnych kart instalowanych wewnątrz obudowy komputera), w przypadku portu USB jest niezwykle proste. W tym tekście dowiecie się nieco więcej o portach USB zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i technicznego. Dowiesz się, dlaczego system portów USB jest tak elastyczny i jak jest w stanie (tak łatwo) obsługiwać tak wiele urządzeń - to naprawdę niesamowity system. 

W przeszłości podłączanie urządzeń do komputerów było prawdziwym bólem głowy. Na przykład podłączenie drukarki do równoległych portów przeznaczonych dla drukarek, a warto zauważyć, że większość komputerów miała tylko jeden. Rzeczy takie jak zewnętrzne nośniki danych, które wymagają szybkiego połączenia z komputerem, również używałyby portu równoległego, często z ograniczonym sukcesem i niewielką prędkością. Modemy korzystały z portu szeregowego. Tak samo było z niektórymi drukarkami i różnymi innymi rzeczami, takimi jak osobiste asystenty cyfrowe (PDA) i aparaty cyfrowe. Większość komputerów miała co najwyżej dwa porty szeregowe i w większości przypadków były one bardzo wolne. Urządzenia, które wymagały szybszych połączeń, miały własne karty, które musiały zmieścić się w gnieździe na kartę w obudowie komputera. Niestety liczba miejsc na karty jest ograniczona, a niektóre karty są trudne do zainstalowania. 

Celem USB jest zakończenie tego bałaganu, przyprawiającego często o ból głowy. Uniwersalna magistrala szeregowa zapewnia pojedynczy, znormalizowany, łatwy w użyciu sposób podłączenia do komputera aż do 127 różnych typów urządzeń - z dnia na dzień liczba będzie rosła. Prawie każde wyprodukowane urządzenie peryferyjne jest teraz dostępne w wersji USB. Przykładowa lista urządzeń z możliwością podłączenia ich przez port USB, które można dziś kupić, to: drukarki, skanery, myszy, joysticki, gamepady, aparaty cyfrowe, kamery internetowe, urządzenia do akwizycji danych naukowych, modemy, głośniki, telefony, sprzęt wideo, urządzenia pamięci masowej, czy zapewniające połączenia sieciowe. Za chwilę przyjrzymy się kablom i złączom USB, które umożliwiają komputerowi komunikację z tymi urządzeniami.


Huby USB - kable i złącza USB

Podłączenie urządzenia USB do komputera jest proste - wystarczy znaleźć wejście portu USB z tyłu lub boku urządzenia i podłączyć do niego złącze USB. Jeśli jest to nowe urządzenie, system operacyjny automatycznie je wykrywa i prosi o możliwość instalacji sterowników. Jeśli urządzenie zostało już zainstalowane, komputer je aktywuje i zaczyna z nim “komunikować się” zrozumiałym dla siebie komputerowym żargonem. Urządzenia USB można podłączać i odłączać w dowolnym momencie. Typowe złącze USB, nazywane połączeniem „A”. Wiele urządzeń USB ma własny, wbudowany kabel, który ma złącze „A”. Jeśli nie, to urządzenie ma gniazdo, które akceptuje złącze USB „B”. W przypadku typowego połączenia „B”, standard USB wykorzystuje złącza „A” i „B”, aby uniknąć nieporozumień - złącza „A” skierowane „w górę” w kierunku komputera, a złącza „B” kierują „w dół” i łączą się z poszczególnymi urządzeniami. Używając różnych złączy po stronie upstream i downstream, nie można się pomylić - jeśli podłączysz złącze „B” dowolnego kabla USB do urządzenia, wiesz, że będzie działać. Podobnie, możesz podłączyć dowolne złącze „A” do dowolnego gniazda „A” i mieć pewność, że będzie działać.


Huby USB - czyli koncentratory USB

Większość komputerów, które kupujesz dzisiaj, ma co najmniej jedno lub dwa gniazda USB. To znacznie za mało (ale taki mamy trend, aby urządzenia były jak najbardziej smukłe, a przy tym pozbawione portów, które w tak niewielkiej obudowe zwyczajnie się już nie mieszczą) przy tak wielu urządzeniach USB dostępnych na rynku łatwo i szybko zabraknie Ci gniazd. Na przykład, gdy chcesz mieć podłączoną do komputera klawiaturę, mysz, drukarkę, mikrofon i kamerę internetową działające w technologii USB. W takim przypadku pytanie nasuwa się samo i brzmi - jak podłączyć wszystkie te urządzenia przy jednym lub dwóch portach USB w komputerze?  Prostym rozwiązaniem tego problemu jest zakup niedrogiego koncentratora USB - inaczej mówiąc HUB’a. Standard USB obsługuje do 127 urządzeń, a huby USB są częścią standardu.

Typowy czteroportowy hub USB akceptuje cztery porty USB typu "A", ale także coraz częściej USB typu C - czyli porty, które są dziś najbardziej popularne, znajdujące się w praktycznie wszystkich nowoczesnych produktach jak smartfony, tablety, aparaty cyfrowe, dyski twarde, gamepady i wiele, wiele więcej. Typowy cztero portowy koncentrator USB akceptuje 4 połączenia „A” najczęsciej w wersji 3.0 lub 3.1 - może także zawierać jeden dodatkowy port zasilający tzw. PD (najczęściej najpopularniejszy dziś USB-C), aby zapewnić równomiernie zasilanie / moc / energię każdemu z czterech podłączonych do HUB’a urządzeń. Koncentrator ma zazwyczaj cztery nowe porty, ale może mieć ich znacznie więcej w najróżniejszych konfiguracjach - mogą być łączone z innymi portami jak np. HDMI (ale tylko w przypadku rozgałęźnika portu USB-C). Następnie podłączasz taki koncentrator do komputera, a do niego swoje urządzenia (lub inne koncentratory) do koncentratora. Łącząc ze sobą koncentratory, możesz zbudować dziesiątki dostępnych portów USB na jednym komputerze, ale pamiętaj by zapewnić portom dodatkowe zasilanie. 

Tak jak wspomnieliśmy huby mogą być zasilane lub nie - standard USB umożliwia urządzeniom pobieranie energii z połączenia USB. Urządzenie o dużej mocy, takie jak drukarka lub skaner, będzie miało własne źródło zasilania, ale urządzenia o niskim poborze mocy, takie jak myszy i aparaty cyfrowe, są zasilane z magistrali. Zasilanie (do 500 miliamperów przy 5 V dla USB 2.0 i 900 miliamperów dla USB 3.0) pochodzi z komputera. Jeśli masz wiele urządzeń z własnym zasilaniem (takich jak drukarki i skanery), Twój koncentrator nie musi być zasilany - żadne z urządzeń podłączonych do koncentratora nie wymaga dodatkowej mocy, więc komputer może sobie z tym poradzić sam. Jeśli masz jednak wiele niezasilanych, czyli takich które nie mają zewnętrznego zasilacza, a jedynie są zasilane przez port USB (takich jak myszy i kamery) to prawdopodobnie potrzebujesz zasilanego koncentratora. Hub posiada własny transformator i dostarcza zasilanie do magistrali, dzięki czemu urządzenia nie przeciążają zasilania komputera.


Huby USB - jaki proces zachodzi w portach USB

Po włączeniu hosta, ten wysyła zapytanie do wszystkich urządzeń podłączonych do magistrali i przypisuje każdemu adres. Ten proces nazywa się wyliczaniem - urządzenia są również wyliczane podczas łączenia się z magistralą. Host dowiaduje się również z każdego urządzenia, jaki rodzaj transferu danych chce wykonać:

Przerwanie - urządzenie takie jak mysz lub klawiatura, które będzie wysyłać bardzo mało danych, wybierze tryb przerwania.

Zbiorcze - urządzenie takie jak drukarka, które odbiera dane w jednym dużym pakiecie, korzysta z trybu przesyłania zbiorczego. Blok danych jest wysyłany do drukarki (w 64-bajtowych fragmentach) i weryfikowany, aby upewnić się, że jest poprawny.

Izochroniczny - urządzenie do przesyłania strumieniowego (takie jak głośniki ) wykorzystuje tryb izochroniczny. Strumienie danych między urządzeniem a hostem w czasie rzeczywistym i bez korekcji błędów.

Host może również wysyłać polecenia lub parametry zapytań z pakietami kontrolnymi. Podczas wyliczania urządzeń host śledzi całkowitą przepustowość, której żądają wszystkie urządzenia izochroniczne i przerywające. Mogą zużywać do 90 procent dostępnej przepustowości 480 Mb/s (USB 3.0 zwiększa tę prędkość do 4,8 gigabitów na sekundę). Po zużyciu 90 procent host odmawia dostępu do jakichkolwiek innych urządzeń izochronicznych lub przerywających. Pakiety kontrolne i pakiety do przesyłania zbiorczego wykorzystują pozostałą przepustowość (co najmniej 10 procent). Uniwersalna magistrala szeregowa dzieli dostępną przepustowość na ramki, a host kontroluje ramki. Ramki zawierają 1500 bajtów, a nowa ramka zaczyna się co milisekundę. Podczas ramki urządzenia izochroniczne i przerywające otrzymują szczelinę, dzięki czemu mają zagwarantowaną przepustowość, której potrzebują. Transfery zbiorcze i kontrolne zajmują dowolną pozostałą przestrzeń.


Huby USB - funkcje USB

Wewnątrz kabla USB są dwa przewody zasilające - +5 V (czerwony) i uziemienie (brązowy) oraz skrętka (żółta i niebieska) przewodów do przenoszenia danych.  Kabel jest również ekranowany. Uniwersalna magistrala szeregowa ma następujące cechy:

- Komputer pełni rolę hosta.
- Do hosta można podłączyć do 127 urządzeń, bezpośrednio lub za pośrednictwem koncentratorów / hubów USB.
- Pojedyncze kable USB mogą mieć długość do 5 metrów, a w przypadku koncentratorów urządzenia mogą znajdować się w odległości do 30 metrów (sześć kabli) od hosta.
- W przypadku USB 2.0, magistrala ma maksymalną szybkość transmisji danych 480 megabitów na sekundę (10 razy większa niż prędkość USB 1.0).
- Kabel USB 2.0 ma dwa przewody zasilające (+5 V i uziemienie) oraz skręconą parę przewodów do przenoszenia danych. Standard USB 3.0 dodaje cztery dodatkowe przewody do transmisji danych. Podczas gdy USB 2.0 może przesyłać dane tylko w jednym kierunku na raz (w dół lub w górę), USB 3.0 może przesyłać dane w obu kierunkach jednocześnie.
- Na przewodach zasilających komputer może dostarczyć do 500 miliamperów mocy przy 5 woltach. Kabel USB 3.0 może dostarczyć do 900 miliamperów mocy.
- Urządzenia o małej mocy (takie jak myszy) mogą pobierać energię bezpośrednio z magistrali. Urządzenia o dużej mocy (takie jak drukarki) mają własne zasilacze i pobierają minimalną moc z magistrali. Huby mogą mieć własne zasilacze do zasilania urządzeń podłączonych do koncentratora.
- Urządzenia USB można wymieniać podczas pracy , co oznacza, że ​​można je podłączyć do magistrali i odłączyć w dowolnym momencie. Kabel USB 3.0 jest kompatybilny z portami USB 2.0, ale nie uzyskasz takiej samej szybkości przesyłania danych, jak w przypadku portu USB 3.0, choć dane i moc będą nadal przesyłane przez kabel.
- Wiele urządzeń USB może zostać uśpionych przez komputer hosta, gdy komputer przechodzi w tryb oszczędzania energii.
- Urządzenia podłączone do portu USB wykorzystują kabel do przenoszenia zasilania i danych.


Huby USB - porty w wersji USB 2.0 i 3.0

Standard dla USB w wersji 2.0 został wydany w kwietniu 2000 roku i służy jako aktualizacja dla USB 1.1. USB 2.0 ( High-speed USB ) zapewnia dodatkową przepustowość dla aplikacji multimedialnych i pamięci masowej oraz zapewnia prędkość transmisji danych 40 razy większą niż USB 1.1. Aby umożliwić płynne przejście zarówno konsumentom, jak i producentom, USB 2.0 zapewnia pełną kompatybilność wsteczną i wsteczną z oryginalnymi urządzeniami USB oraz współpracuje z kablami i złączami wykonanymi dla oryginalnego USB. Obsługując trzy tryby prędkości (1,5, 12 i 480 megabitów na sekundę), USB 2.0 obsługuje urządzenia o niskiej przepustowości, takie jak klawiatury i myszy, a także te o dużej przepustowości, takie jak kamery internetowe o wysokiej rozdzielczości, skanery, drukarki i systemy pamięci masowej o dużej pojemności. Wdrożenie USB 2.0 pozwoliło liderom branży PC pchnąć naprzód wraz z rozwojem urządzeń peryferyjnych dla komputerów PC, uzupełniających istniejące wysokowydajne komputery PC. Oprócz poprawy funkcjonalności i zachęcania do innowacji, USB 2.0 zwiększa produktywność aplikacji użytkownika i umożliwia użytkownikowi jednoczesne uruchamianie wielu aplikacji PC lub kilku wysokowydajnych urządzeń peryferyjnych.

Standard USB 3.0 (SuperSpeed ​​USB) stał się oficjalny 17 listopada 2008 roku. USB 3.0 oferuje 10-krotnie większą prędkość niż USB 2.0 - 4,8 gigabitów na sekundę. Jest przeznaczony do zastosowań, takich jak przesyłanie materiału wideo w wysokiej rozdzielczości lub tworzenie kopii zapasowej całego dysku twardego na dysk zewnętrzny. Wraz ze wzrostem pojemności dysku twardego rośnie również zapotrzebowanie na szybkie metody przesyłania danych. Przyjęcie standardu USB 3.0 następowało powoli. Producenci chipów muszą projektować płyty główne obsługujące USB 3.0. Właściciele komputerów mają możliwość zakupu kart, które mogą zainstalować w swoich komputerach, aby zapewnić obsługę USB 3.0. Potrzebujesz również wsparcia ze strony systemu operacyjnego. Microsoft zapewnia, że jego systemy od Windows 7 do obecnej 10 obsługują standard 3.0. Najnowsze dystrybucje systemu operacyjnego Linux, jak i macOS również obsługują standard USB 3.0.