Co nas wyróżnia ?

Co mówią o nas zadowoleni klienci:

Producenci:

Tablety graficzne GENIUS

Znaleziono 1 towarów.

Lista 1-100 z 1 towarów
Aktywne filtry

Tablety graficzne

Tablet graficzny jest podstawowym narzędziem pracy wielu grafików na całym świecie. Jednak to, że coś jest używany do pracy, nie musi oznaczać, że jest to narzędzie drogie. Jak to się mówi - w sztuce nie można iść na kompromis, a  profesjonalizm nie musi odbywać się kosztem ceny. Pierwsze generacje tabletów przeznaczonych do rysowania były nie dość, że nieporęczne, to drogie i niezbyt wszechstronne. Wraz z poprawą technologii ekranu dotykowego, tablety graficzne ewoluowały, aby móc lepiej przedstawiać szerszy zakres możliwości rysowania. Kiedy zaczniesz poważnie myśleć o inwestycji w tablet graficzny, warto byś miał pojęcie o tym, czego chcesz, nawet jeśli ostatecznie miałbyś zmienić zdanie. Co ciekawe, niektórzy twierdzą, że kupowanie tabletu graficznego jest jak kupowanie tradycyjnych materiałów artystycznych, ponieważ umiejętności, specjalizacja i technika artysty odgrywają ogromną rolę w wyborze pożądanego urządzenia do pracy twórczej. Każdy kto posiada domowe studio artystyczne może tylko potwierdzić, że nie jest to rzecz tania, ale na poziomie nauki spokojnie można zacząć z jakimś niedrogim tabletem.

Poważny ilustrator prawdopodobnie zdecyduje się kupić jeden z wielu dostępnych dedykowanych tabletów graficznych, które zwykle mają opływowy i funkcjonalny kształt. Ma on naśladować tradycyjną technikę ilustracji i rysowanie w szkicowniku. Różne modele tabletów różnią się pod względem sposobu, w jaki powierzchnia interpretuje pociągnięcia artysty (znalezienie odpowiedniego modelu jest kluczem do wygodnego i intuicyjnego rysowania). Musisz zdecydować czy potrzebujesz tabletu o mniejszym nacisku lub większej precyzji? Wypróbuj różne modele rysika i pióra, które mają ogromny wpływ na to jak będzie wyglądać obraz na ekranie monitora. Do zastosowań profesjonalnych lepiej jest od razu nabyć tablet zaawansowany i wielofunkcyjny. Ponieważ tablety te mają większe wsparcie ze strony programistów i przemysłu komputerowego, dzięki czemu można je lepiej dostosować do wymagań grafika/artysty za pomocą oprogramowania, aplikacji i dostępnych akcesoriów akcesoriów. Należy jednak o czymś pamiętać.
 
W przeciwieństwie do iPada, Kindle Fire czy Nook, tablety graficzne nie są typowymi tabletami. Ani też nie dążą do tego - to tablety graficzne (zwane także tabletami piórkowymi), urządzenia powszechnie używane w branży projektowania graficznego lub przez artystów (cyfrowych). Pozwalają takiej osobie rysować ręcznie, przechwytując obraz lub grafikę w formie cyfrowej. Informacje są później wyświetlane na monitorze podłączonego komputera. Brzmi trochę skomplikowanie, ale takie nie jest. Zasadniczo można powiedzieć, że jest to technologiczne połączenie funkcji myszy komputerowej z ołówkiem. Nie jest to idealna analogia. Ale graficy, artyści, ilustratorzy i wielu innych hobbystów i profesjonalistów potrzebuje urządzenia, które pozwala na digitalizację ich ręcznie rysowanych prac lub ich cyfrową obróbkę.
 
Technologia stosowana w tabletach graficznych ma kilka zalet w porównaniu z nawigacją typu „wskaż i kliknij”. Pióro lub rysik dołączone do tabletów może komunikować się z komputerem znacznie efektywniej aniżeli myszka. Ich system czułości na nacisk pozwala określić jak gruba lub cienka ma być linia. Poza tym, pozwalają na robienie natychmiastowych odręcznych notatek. Tablet komunikuje się z piórem, kreśląc swoje położenie w mikrosekundach, gdy dokonuje on zmian na ekranie. Graficy mogliby skorzystać na łatwości przekształcania koncepcji w cyfrową rzeczywistość. Fotograf może chcieć dokładniej manipulować swoim obrazem - ręcznie. Prawie wszyscy uważają jednak, że fajnie jest oglądać, gdy ich odręczne notatki lub gryzmoły pojawiają się na ekranie komputera w czasie pisania, rysowania i szkicowania.


Tablety graficzne - jak działają, z czego są zbudowane i dlaczego są tak czułe

Tablety graficzne różnią się od tych zwykłych (np. iPadem, tabletami z Androidem lub Windowsem) praktycznie wszystkim. Są jednak wspólne elementy na których warto się skupić, by w pełni zrozumieć jak działają tablety graficzne. Najlepiej jest zacząć od rysika. Każda z firm nazwie go po swojemu - w przypadku tabletów od firmy z nadgryzionym jabłkiem w tle jest to Apple Pencil. Wacom to firma, która produkuje jedne z najlepszych tabletów graficznych na świecie, określa system pióra jako technologię Penabled. Oczywiście każde z tych urządzeń - jakkolwiek by je nie nazwać - wygląda jak zwykły długopis, ale w środku czai się cyfrowy chip, modulator i nadajnik. Wszystkie te elementy są bardzo delikatne i działają w skomplikowany dla siebie sposób. Końcówka takiego pióra mówi tabletowi, co ma robić. Płytka czujnika tabletu ma pole magnetyczne. Pióro zaś wytwarza z niego własne pole magnetyczne - i energię. Dlatego nie każdy model rysika potrzebuje akumulatora i zasilacza. Pole magnetyczne emanujące z pióra jest rozpoznawane przez płytkę czujnika. Dzięki temu może śledzić położenie pióra, nacisk i prędkość. Sama płytka czujnika składa się z wielu małych cewek antenowych, ale ma również płytę kontrolną, która monitoruje cewki w celu określenia, gdzie tworzy się energia wytwarzana przez rysik. 

I to właśnie ten mechanizm jest odpowiedzialny za to, jak komputer odczytuje zamierzenia artysty/grafika. Kiedy chcesz namalować grubszą kreską wąsy, po prostu to robisz, tak jakbyś rysował zwykłym ołówkiem po kartce papieru - wiedząc ile siły, jaki nacisk i pod jakim kątem rysujesz. Firma Wacom nazywa tę opatentowaną technologię “EMR” lub technologią rezonansu elektromagnetycznego. Trochę inaczej ma się sprawa w przypadku tabletów graficznych, które używają technologii ekranu LCD - co ma miejsce w przypadku linii tabletów Cintiq. W takim przypadku podświetlenie lub element wydzielający własne pole może zakłócić pole magnetyczne rysika. W związku z tym wszystkie metalowe lub problematyczne części muszą być szczelnie “ekranowane”, aby zablokować wytwarzane pole. Metalowa ramka wokół ekranu LCD - która niewątpliwie oddziałuje na pola magnetyczne - jest uwzględniona w tablicy kontrolnej, która rozpoznaje „słaby” sygnał z pióra i koryguje go tak, aby postępował zgodnie z przewidywalnym przebiegiem.


Tablety graficzne - przykłady tabletów dla początkujących i zaawansowanych malarzy, artystów i grafików

Teraz, gdy wiemy jak tablety graficzne działają, możemy skupić się na żywych przykładach. Zapewne inaczej na zakup urządzenia będzie zapatrywać się profesjonalista, a inaczej początkujący artysta, który nie zna jeszcze dokładnie wszystkich swoich możliwości - ale nic straconego, to trening czyni mistrza. Warto jednak zauważyć, że każdy z modeli będzie miał inną funkcjonalność. Nie na każdym będzie się pisać naturalnie, co odzwierciedla zwłaszcza cena urządzenia. Niemniej początkującym radzimy zacząć od czegoś tańszego, by chwycić bakcyla i poważnie zainteresować się malowaniem i edytowaniem grafiki z pomocą tabletu graficznego. 

Firma Wacom posiada linię produktów przygotowaną specjalnie dla początkujących - to Bamboo. Tablet dla przeciętnego maniaka projektowania lub rozwijającego się artysty. Linia Bamboo została zaprojektowana (i wyceniona w przedziale od 200 do 600 złotych) dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z projektowaniem cyfrowym lub jest typowym hobbystą. Linia obejmuje cztery różne modele i chociaż Intuos i Cintiq zostały zaprojektowane do wielorakiego użytku, tablety Bamboo są dostosowane do określonych obszarów artystycznych zainteresowań.

Dla tych, którzy są zainteresowani uchwyceniem cyfrowej sztuki lub projektu graficznego, zarówno Splash, jak i Connect byłyby przystępnym cenowo i prostym, ale funkcjonalnym i idealnym do nauki tabletem. Na przykład Bamboo Connect pozwala szkicować, pisać i pracować z oprogramowaniem graficznym, co przez Wacom nazywane jest “komunikacją wizualną”. Dla bardziej profesjonalnych użytkowników przeznaczone są tablety Intuos. Tablety z tej linii obsługują ekran wielodotykowy, co oznacza, że ​​można poruszać się po nim palcami i za pomocą gestów wywoływać różne reakcje na ekranie komputera - dzięki dostosowanym klawiszom ExpressKeys (przyciskom u dołu tabletu, które udostępniają „skróty” do funkcji) i aplikacjom, takim jak SketchBook Express.

Kolejnym tabletem przeznaczonym dla profesjonalistów jest Cintiq. Są to modele 12-calowe (30,4-centymetrowe), 22-calowe (55,8-centymetrowe) i dwa 24-calowe (60,9-centymetrowe) (ich ceny wahają się od 3.000 do nawet 30.000 złotych). Ich cechą szczególnie wyróżniającą się na tle konkurencji jest ekran LCD. Pozwala on bezpośrednio na ekranie tabletu projektować, pisać i rysować. Wykorzystywana jest tu ta sama technologia co w przypadku tabletów z rysikiem ale bez ekranu. Jak można się domyślić, głównie ze względu na ceny, są to bardzo zaawansowane tablety, używane głównie przez profesjonalistów, którzy potrzebują kontroli nad tradycyjnymi narzędziami artystycznymi, ale w formacie cyfrowym. Wraz z nimi dostarcza się licencję na takie oprogramowanie jak Adobe Photoshop i Adobe Lightroom.

Kto używa tabletów graficznych i po co? Jak już wspomnieliśmy, tablety graficzne są sprzedawane wielu różnym odbiorcom. Nic dziwnego, że pierwszy rynek to kreatywni profesjonaliści. Od grafików po twórców produktów - to dla nich powstają tablety graficzne, ułatwiające im pracę. Dostarczane akcesoria w postaci Lens Cursor firmy Wacom to podobne do myszy, bardzo precyzyjne urządzenie wskazujące, którego architekci i inżynierowie mogą używać w połączeniu z niektórymi tabletami. Spójrzmy prawdzie w oczy - jeśli jesteś projektantem lub artystą, potrzebujesz tabletu graficznego do wykonywania swoich obowiązków w pracy. Jednak nawet domorośli artyści znajdą tu coś dla siebie.