Co nas wyróżnia ?

Co mówią o nas zadowoleni klienci:

Myszy Techly

Znaleziono 2 towarów.

Lista 1-100 z 2 towarów
Aktywne filtry

Myszy komputerowe

Nawigacja po systemie komputerowym byłaby dziś ciężka bez komputerowej myszy. Oczywiście nie niemożliwa, ponieważ obok myszy, do nawigacji służą nam także palce, dzięki ekranom dotykowym lub - dla lekkich hardkorowców - klawiaturze komputerowej. Trzeba jednak przyznać, że mysz komputerowa była, jest i zapewne jeszcze długo będzie, niezbędnym zestawem dla każdego komputera osobistego. Oczywiście laptopy mają swoje touchpady, ale wyobrażacie sobie grę sieciową - np. strzelaninę - bez użycia myszy? Cóż, wyobrazić z pewnością możemy, ale czy bez myszki gra byłaby wygodna? Tutaj można się wspierać pomiędzy padem, gdzie od lat konsolowcy mówią, że grać na padzie się da w tytuły z rodziny FPS, ale z całą pewnością nie tak wygodnie, jak z myszką w ręku - szczególnie, gdy chodzi o sieć, co można zaobserwować na przykładzie gier strategicznych pokroju LoL’a oraz organizowanych turniejach e-sportowych. 

Korzystanie z myszy komputerowej jest wygodne i właściwie niezbędne w różnych dziedzinach pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o obsługę komputera. I choć w sporządzaniu różnego rodzaju tekstów, artykułów, dokumentów do prasy/biura przydatna i niezbędna jest właściwie tylko klawiatura, to bez tandemu z myszą komputerową, byłaby dużo trudniejsza, ze względu na nawigację po systemie operacyjnym czy programach, gdzie tworzymy teksty, wyliczenia, obliczenia, uzupełniamy słupki, czy bawimy się w przeciąganie ikon na pulpicie ekranu - bez znaczenia. Mysz była potrzebna, nadal jest potrzebna i w przyszłości pewnie też będzie potrzebna i w tej kwesti za wiele się nie zmieni, zwłaszcza kiedy chodzi o stanowiska typowo biurowe, w wielkich korporacjach tego świata.

Mysz komputerowa służy więc nie tylko do sprawnej i wygodnej nawigacji po systemie operacyjnym, programach, ale także w grach wideo - w tych konkretnych przypadkach mysz wyciąga przysłowiowego asa z rękawa. A zastanawialiście się może kiedyś dlaczego to peryferyjne urządzenie jest nazywane myszą? Czemu określa się ją także, pisząc bardziej potocznie, “gryzoniem”? Nie trudno zgadnąć. Jej wygląd, choć na przestrzeni lat bardzo ewoluował, to i tak wciąż przypomina “gryzonia” czy “myszkę” w świecie zwierząt. I o ile można powiedzieć, że kiedyś myszki były nudne, przypominając swoich odpowiedników w świecie zwierząt (szarawy kolor, dwa przyciski przypominające uszy gryzonia, ich opływowy kształt), to jej dzisiejsze odpowiedniki - pisząc kolokwialnie - w końcu zaczęły mieć jaja. 

Fascynujący zdaje się być fakt, dlaczego myszka wygląda tak jak wygląda. Wydaje nam się, że chodzi tu głównie o kwestie ergonomiczne, ponieważ mając ją w dłoni, z całą pewnością możemy stwierdzić, że ich kształt idealnie wpasowuje się w ludzką dłoń, czasem wspierając  nadgarstek (co droższy “gryzoń” posiada taką możliwość). Oczywiście pierwsze koncepcje myszki, ich wygląd, kształt oraz to jak leżały w dłoni, były dalekie od ideału, to dzisiejsze konstrukcje (choć w dalszym ciągu nie idealne) i to nawet te najtańsze, zrewidowały na nowo nasz pogląd na te małe urządzenia, a także zmieniły nasz sposób nawigacji (nie do poznania) zapewniając ergonomię, funkcjonalność, możliwości, wygodę, szybkość i niezwykłą precyzję działania. 

Zachęcamy Cię do dalszej lektury tekstu, z której dowiesz się jak, kiedy i po co powstała myszka. Dowiesz się także, jaka mysz komputerowa będzie idealna dla Twoich potrzeb, na co zwrócić uwagę przy kupowaniu oraz jakie możliwości i funkcje oferuje dzisiejszy nowoczesny “gryzoń”. Bogatszy w tą wiedzę, z pewnością będzie Ci dużo prościej podjąć decyzję w sprawie zakupu myszki komputerowej, tak aby spełniała większość (jak nie wszystkie) Twoje oczekiwania i wymagania - nie każda myszka nada się do gier, ale też nie każda dobra myszka z “ficzerami” i bajerami, będzie nam potrzebna do zastosowań biurowych lub domowych. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzje i wydasz swoje ciężko zarobione pieniądze, przeczytaj poniższy tekst, do czego już teraz szczerze Cię zachęcamy.


Myszy komputerowe - historia powstania

Pierwszą mysz komputerową wymyślił na początku lat 60, Douglas Engelbart (dla ciekawskich, polecamy biografię Douglasa Engelbarta), ówczesny dyrektor Augmentation Research Center (ARC) w Stanford Research Institute (SRI) w Menlo Park w Kalifornii. Mysz była tylko niewielkim kawałkiem znacznie większego projektu, rozpoczętego w 1962 roku, mającego na celu poprawę ludzkiego intelektu. W czasie wynalezienia myszy Engelbart już od kilkunastu lat badał możliwe sposoby zwiększania przez ludzi zdolności rozwiązywania złożonych problemów. Engelbart i William Bill English (kolega Engelbarta i twórca myszy) wyobrażali sobie osoby rozwiązujące problemy, wykorzystujące wspomagane komputerowo stacje robocze, głównie by zwiększyć swój wysiłek. Wymagali umiejętności interakcji z wyświetlaczami informacyjnymi za pomocą jakiegoś urządzenia do przesuwania kursora po ekranie. Rozważano wtedy naprawdę różne urządzenia, a nawet niektóre z powodzeniem już używano. Było to np. pióro świetlne, joysticki itp. Autorzy naszego małego gryzonia poszukiwali jednak najlepszego, ergonomicznego i najbardziej wydajnego urządzenia do nawigacji i rozwijania ludzkiego intelektu.

W 1966 roku zwrócili się więc do NASA, aby Ci pomogli im stworzyć, przetestować a następnie ustalić raz na zawsze, które urządzenie nawigacyjne będzie najlepsze z najlepszych. Dzięki funduszom NASA zespół opracował zestaw peryferyjny do prostych zadań i wyznaczył pewnej grupie ochotników czas, na wykonanie tych zadań za pomocą różnych urządzeń. Na przykład komputer wygenerowałby obiekt w losowej pozycji na ekranie, a kursor w innym miejscu. Mierzyli czas, ile czasu zajęło użytkownikom przesunięcie kursora do obiektu. Szybko stało się jasne, że mysz radziła sobie lepiej niż wszystkie inne tworzone w tym celu urządzenia. Urządzenia takie jak pióro świetlne zajmowały po prostu zbyt dużo czasu, ponieważ wielokrotnie wymagały od użytkownika podniesienia wskaźnika/pióra/urządzenia i sięgnięcia nim aż do ekranu, co po dłuższej chwili (kilkunastu próbach) okazało się było bardzo męczące.

W 1964 roku wykonano pierwszy prototyp myszy komputerowej do użytku z graficznym interfejsem użytkownika (GUI), co później zaowocowało w nawigacji systemem operacyjnym Windows - ale to nie Microsoft jako pierwszy widział sens w interfejsie GUI, jak choćby Steve Jobs, projektując swój system dla komputerów Apple. Oryginalna mysz miała przewód z przodu, ale po kilku próbach szybko zdecydowano się umieścić go na tylny koniec “gryzonia”. Było to proste urządzenie mechaniczne z dwoma prostopadle zamontowanymi “dyskami” na spodzie. Można było wtedy przechylać lub kołysać myszką, aby narysować idealnie proste linie poziome lub pionowe. Engelbart złożył wniosek o patent w 1967 roku i otrzymał go w 1970 roku, na drewnianą “obudowo-skorupę” z dwoma metalowymi kołami, opisując go w zgłoszeniu patentowym jako „wskaźnik pozycji XY dla systemu wyświetlania”. 
 
„Urządzenie zostało nazwane myszą, ponieważ ogon (kabel) wychodził z jego tyłu” - powiedział o swoim wynalazku Engelbart. Jako ciekawostkę, warto wspomnieć o wersji ówczesnego “systemu operacyjnego” wykorzystującego w jakimś stopniu GUI, jakie dziś znamy, ponieważ ku niezadowoleniu Engelbart’a, stworzone przez niego środowisko nie zostało uznane za nadające się do opatentowania (w tamtym czasie nie wydawano żadnych patentów na oprogramowanie). Mimo wszystko, Engelbart nie poddał się, zaliczając ostatecznie na swoim koncie ponad 45 innych patentów.

Na początku 1967 roku Engelbart i Bill English opublikowali artykuł, w którym omawiając ten test, odnieśli się również do obiecującego urządzenia „kontrolującego kolana”. To urządzenie było oparte na obserwacji Engelbarta, że ​​ludzka stopa była dość czuła, aby stać się kontrolerem, jak ma to miejsce w przypadku kontrolowania pedału gazu w samochodach. Odkryli, że kolano i stopa zapewnia jeszcze lepszą kontrolę przy niewielkich ruchach we wszystkich kierunkach. W testach przewyższała jednak mysz - niewiele, ale jednak była lepsza. W tym czasie, w 1967 roku, przykładowe urządzenie sterujące (do przesuwania kursora na ekranie wyświetlacza), zostało w końcu przygotowane przez pracownię Engelbarta. Po tym, jak Engelbart wpadł na pomysł sterowania myszą (“XY”), zatrudnił Billa Englisha, który wcześniej pracował w innej pracowni (w SRI), która była odpowiedzialna za wykonanie projektu urządzenia. Później do grupy dołączył Jeff Rulifson, który znacząco wpłynął na jakość stosowanego oprogramowania.

Pierwsza produkcyjna stacja robocza i mysz

Pierwsza produkcyjna stacja robocza, a wraz z nią urządzenie sterujące (mysz), powstały w 1967 roku. Mysz miała plastikową obudowę na metalowej podstawce. Mysz, a także inne zaawansowane technologie zostały pokazane przez Douglasa Engelbarta w słynnej demonstracji eksperymentalnych technologii komputerowych w dniu 9 grudnia 1968 roku

Wyróżniona i zaprezentowana mysz komputerowa pozwalała obsłużyć, jak na tamte czasy, wstępne etapu projektów, jakie dziś znamy - np. wstępna “poczta elektroniczna”, edytor tekstu, telekonferencje, wideokonferencje, adresowanie obiektów, dynamiczne łączenie plików, “ładowanie początkowe” i współpracujący z nim “edytor czasu rzeczywistego”. Co ciekawe, wynalazca jednego z najpopularniejszych interfejsów komputerowych na świecie nie otrzymał żadnych tantiem za wynalezienie myszy komputerowej. Kiedy otrzymał patent jako ówczesny CEO firmy SRI, SRI udzieliło licencji na swój projekt firmie Apple za około 40000 dolarów, co było dość śmieszną kwotą, patrząc na to jakiej rewolucji to urządzenie dokonało - w tamtych czasach. Za to Engelbart nie otrzymał żadnych pieniędzy. 

Lata mijały, a projekt wciąż ewoluował. Pierwsza mysz bezprzewodowa została zaprezentowana światu we wrześniu 1984 roku wraz z komputerem Metaphor, skonstruowanym przez Davida Liddle'a i Donalda Massaro, byłych inżynierów Xerox PARC. Komputer miał również bezprzewodową klawiaturę i tzw. klawiaturę funkcyjną. Ta bezprzewodowa mysz została zbudowana dla Metaphor przez znaną nam dziś firmę Logitech (tak, dobrze przeczytaliście). Na jakiej zasadzie mysz ta działała?Wykorzystywała sygnały w podczerwieni (IR) do przesyłania danych z myszy do komputera. 

Urządzenia, które wykorzystywały technologię podczerwieni musiały borykać się z wieloma problemami, a jednym z nich (dość istotny problem) było to, że aby urządzenie mogło w ogóle działać, potrzebowało wyraźnego pola widzenia, między myszką komputerową a odbiornikiem komputera. Kiedy to “pole widzenia” zostało zakłócone, urządzenie przestawało działać. Stanowiło to poważny problem, a nawet wyzwanie dla ówczesnych producentów, zwłaszcza, że tak jak dziś mamy problem ze zagraconym biurkiem - zakłócenia pola, czy to przez kubek od kawy, czy zszywacz, były nieuniknione. Dopóki problem ten nie był rozwiązany, dopóty nie można było z nim wejść szeroko na rynek - była to raczej technologiczna ciekawostka, pełna błędów i nie nadawała się do normalnego użytku. Rozwiązaniem go, było zastąpienie komunikacji na podczerwień (IR), komunikacją o częstotliwości radiowej (RF) - stosowaną po dziś dzień.


Myszy komputerowe - urządzenie, które przetrwa, pomimo sterowania głosowego i dotykowego

Firma Xerox zastosowała tę technologię w 1973 roku, kiedy opracowała komputer osobisty o nazwie Alto. Tworzona przez nich mysz komputerowa miała być używana z graficznym interfejsem użytkownika (GUI), co stworzyło zupełnie nowy sposób korzystania i interakcji z komputerem. Zniknęło nieporadne używanie strzałek kontrolnych - pojawił się szybszy i łatwiejszy sposób poruszania się po ekranie.

Kiedy pracowali nad rozwojem Alto, Xerox zaczął rozwijać własną koncepcję myszki komputerowej - wersję z kulką - wzorując się na pomysłach brytyjskiej marynarki wojennej od czasów drugiej wojny światowej. Kulka gąsienicowa pracowała w kontakcie z osiami, które z kolei były przymocowane do kół z otworami. Gdy mysz się poruszała, osie obracały koło, tworząc promienie świetlne, które pulsowały przez otwory w kole. Czujniki mogły wówczas odczytywać impulsy świetlne i w ten sposób wiedzieć, w którym kierunku porusza się mysz.

Współpraca między Apple i Xerox

Ponieważ Xerox współpracował głównie z firmami, wynalazek ten nie był początkowo zbyt dobrze znany w sektorze prywatnym. Apple zawarło umowę z Xerox, w ramach której otrzymało współwłasność na projekt/patent w zamian za używanie opracowanej przez Xerox myszy, w swoich komputerach osobistych. W ten sposób mysz wraz z komputerem Macintosh została rozpowszechniona w 1984 roku.

Projekt sprzedawany przez Xerox i Apple zrewolucjonizował sposób interakcji z naszymi komputerami. Jednak rewolucja ta została dość szybko zatrzymana. Oprócz tego, że mysz stała się nieco bardziej ergonomiczna i leżała lepiej w dłoni niż pierwsza mysz (kwadratowa), technologia ta niewiele zmieniła się w ciągu następnych 10 lat. Dopiero w 1996 roku pojawiła się na rynku pierwsza mysz z funkcją przewijania. Później w latach 90-tych pojawiła się mysz optyczna. Teraz nie trzeba było czyścić myszy komputerowej z różnych kłaczków i brudu zebranego wokół “trackballa” - mysz optyczna została wynaleziona na długo przed jej użyciem. Już w latach osiemdziesiątych XX wieku istniała mysz optyczna, która działała, omijając podkładki pod mysz, które wyczuwały ruch myszy. Żeby jednak technologia ta stała się bardziej powszechna, trzeba było obniżyć koszty produkcji.

Pierwsza mysz laserowa

W 2004 roku pojawiła się pierwsza mysz laserowa. To Logitech (co nie powinno dziwić, patrząc na to, jak opracowali użycie myszy poprzez komunikacje RF) jako pierwszy wypuścił na rynek mysz laserową - była i w dalszym ciągu jest to najbardziej precyzyjna mysz, od chwili powstania koncepcji sterowania komputera z pomocą małego “gryzonia”. 
Myszka laserowa przyczyniła się, zwłaszcza w świecie gier wideo, do uzyskania lepszej precyzji sterowania, a więc i lepszych wyników. Gracze wyposażeni w laserowego “gryzonia” mieli sporą przewagę nad tym, którzy używali myszy kulkowej lub optycznej. 

Od tego czasu, głównie dzięki pomocy graczy, nastąpił rozwój tej technologii, dzięki czemu dzisiejsze myszy komputerowe mają wewnątrz procesory odpowiedzialne za możliwość ustawienia czułości pracy lasera, tak aby lepiej odpowiadała ona potrzebom użytkownika - przecież nie każdy jest graczem, więc możliwość “konfiguracji” jest naprawdę świetnym rozwiązaniem. Odkąd wypuszczono pierwszą mysz komputerową, w drewnianym pudełku, zmieniło się naprawdę wiele. Właściwie można pokusić się o stwierdzenie, że dzisiejsza mysz komputerowa odgrywa ważną część w naszym codziennym życiu - zwłaszcza, gdy wykonywana przez Ciebie praca jest związana z komputerem. Intuicyjne użytkowanie i prostota wynalazku sprawiły, że mysz komputerowa była, jest i chyba nadal będzie ważną częścią użytkowania i komunikacji pomiędzy użytkownikiem, a komputerem. I to pomimo powstania nowych wynalazków, takich jak sterowanie głosem czy palcem po ekranie dotykowym.


Myszy komputerowe - rodzaje myszy, funkcje, możliwości i zastosowanie

Trzymając w ręku coś tak podstawowego i wydawać by się mogło standardowego, jak mysz komputerowa, trudno wyobrazić sobie, że istnieje więcej niż jeden rodzaj tego “gryzonia”. W rzeczywistości istnieje wiele różnych rodzajów myszy komputerowych - od wyboru do koloru. Wśród różnych „gatunków” myszy są takie, które najczęściej można spotkać na biurkach w pracy, szkół czy w domach - np. myszy przewodowe i myszy bezprzewodowe. Ale istnieje też kilka innych ciekawych projektów, które mogą się okazać bardziej ergonomiczne i wydajne w codziennej pracy. Poniżej opiszemy tylko część (aż 14!), dostępnych na rynku, rodzajów myszy komputerowych.

Mysz przewodowa - to najpopularniejsza, przeciętna, zwykła i podstawowa mysz, która łączy się z komputerem za pomocą przewodu USB (kiedyś był to przewód/port PS/2). Nie ma w niej nic niezwykłego, a więc nie ma też o czym się rozpisywać. Zaletą tego typu myszy jest to, że do pracy nie wymaga baterii, więc nigdy się nie rozładuje. Jeżeli potrzebujesz podstawowej, niezawodnej i najtańszej z dostępnych rodzajów myszy, to jest to odpowiedni model dla Ciebie.

Mysz bezprzewodowa - mysz bezprzewodowa jest taka sama, jak ta opisywana powyżej (przewodowa), ale bez “ogona”. Mysz tego typu wymaga do działania baterii i można ją podłączyć do komputera za pośrednictwem portu USB, wtyczki emitującej częstotliwość radiową (RF). Urządzenia te działają w trybie bezprzewodowym 2,4 GHz (RF) lub przez łączność Bluetooth.

Mysz mechaniczna (tzw. kulkowa) - to była jedna z pierwszych myszy, których używaliśmy kilkanaście lat temu do nawigacji systemu operacyjnego w komputerach osobistych. Wówczas, znajdowała się w nich gumowa kulka śledząca ruch - obracała się w kierunku, w którym poruszałeś myszą, a znajdujący się w niej czujnik określał, w jaki sposób przesunąć kursor myszy w systemie operacyjnym. To model dość przestarzały i rzadko spotykany w sklepach - swoiste retro. 

Mysz z kółkiem do przewijania - mysz z kółkiem przeznaczonym do przewijania, znajdującym się zwykle pomiędzy lewym i prawym przyciskiem myszy, w górnej jej części. Umożliwia przewijanie stron w górę i w dół bez konieczności ręcznego korzystania z opcji przewijania z boku strony. Tego rodzaju myszki mogą przybierać różne formy - np. bezprzewodowe, optyczne, przewodowe itp. 

Mysz optyczna - obecnie jest to najczęściej spotykana mysz komputerowa na rynku. Do swojego działania wykorzystuje diodę LED, umiejscowioną na spodzie urządzenia - tam,  gdzie znajdowała się stara gumowa kulka w mechanicznej myszy. Dioda LED wykrywa ruch dzięki odbiciu światła. Oznacza to, że mysz nie działa na wszystkich powierzchniach - np. przezroczystych powierzchniach jak szkło czy plastik.

Mysz laserowa - działa podobnie jak mysz optyczna, jednak nie używa diody LED. Zamiast tego wykorzystuje wiązkę lasera do odbijania światła od powierzchni, na której się znajduje. Ten rodzaj myszy może być używany na powierzchniach takich jak szkło i plastik, ale nie jest on tak dokładny jak mysz optyczna.

Mysz BlueTrack - mysz BlueTrack została wynaleziona przez Microsoft. Zawiera unikalną technologię, która wykorzystuje połączenie czujnika obrazu i geometrii pikseli, w celu dokładnego wykrywania ruchu na wszystkich typach powierzchni. Ten rodzaj myszy można z powodzeniem używać nawet na dywanie.

Touchpad - jest on najczęściej spotykany w laptopach. Touchpad jest nazywany również podkładką ślizgową, ponieważ ma płaską powierzchnię, która wymaga dotknięcia palcem, aby można było sterować kursorem. Chociaż te dotykowe panele zwykle mają dwa przyciski, niektóre modele (bez przycisków) są tak wrażliwe na nacisk, że dotykając mocniej palcem można symulować fizyczne przyciski ze zwykłej myszy (lewego i prawego), a także symulować kółko do przewijania stron (przesuwając palcem w górę i w dół, na bocznej stronie panelu)

Mysz Trackball - mysz typu trackball wygląda jak odwrócona stara mechaniczna mysz. Kulka znajduje się w górnej części myszy i służy do kierowania kursorem, kiedy obraca się nią. Jej konstrukcja jest bardziej ergonomiczna, ponieważ nie wymaga od użytkownika ręcznego poruszania myszą - wymaga więc mniej ruchu nadgarstka i ręki.

Mysz do gier - te rodzaje “gryzoni” często mają kilka przycisków, które można zaprogramować w dowolny sposób, jednak zazwyczaj opcja ta przydaje się tylko w grach wideo. Są wytrzymałe i przeznaczone do długotrwałego użytkowania. Modele te cechują się pewną ergonomią, aby pomóc graczowi, by ten czuł się jak najbardziej komfortowo podczas grania. Z oczywistych powodów są dokładniejsze niż przeciętna mysz komputerowa.

Mysz pionowa - to chyba jedna z najdziwniej wyglądających myszy komputerowych, jakie można spotkać w sklepach (głównie internetowych). Stoi prosto i należy ją w całości trzymać ręką. Ten model zakłada, że używanie takiej myszy ma być o wiele bardziej ergonomiczne niż w przypadku zwykłego “gryzonia”. Jest lepsza do długotrwałego użytkowania i interakcji z komputerem.

Mysz typu Stylus - są to drogie alternatywy zwykłej myszy, których nie używa przeciętny Kowalski. Wyglądem przypominają długopis lub pióro. Są one przeznaczone dla projektantów cyfrowych. Jest to idealne połączenie pióra i myszy. Doskonałe dla tych, którzy rysują ręką na dotykowych monitorach swoich komputerów. Nowsze modele są również czułe na nacisk, wykrywając intensywność pociągnięcia itp.

Mysz punktowa - czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym są te czerwone lub szare gumowe kulki pomiędzy klawiszami „G”, „H” i „B”, na niektórych modelach laptopów (np. Dell)? To myszy punktowe. Chociaż laptopy mają również panel dotykowy (touchpad), ta mysz wyglądająca raczej jak gumka od ołówka, umożliwia precyzyjne sterowanie kursorem, bez konieczności zdejmowania rąk z klawiatury.

Myszki sterowane stopą -  to najdziwniejsza mysz, którą opisujemy na naszej liście i prawdopodobnie najmniej powszechna - większość z Was zapewne nigdy o niej nie słyszała, a tym bardziej widziała. Pozwala ona użytkownikowi komputera na poruszanie się kursorem za pomocą stóp, dzięki czemu nie musi zdejmować rąk z klawiatury.


Myszy komputerowe - najlepszy model do pracy dla projektantów i CAD

Wybór idealnej myszy do pracy w programach typu CAD, to podstawowe i bodajże pierwsze zadanie, jakimi powinni zająć się projektanci. Mysz jest głównym urządzeniem wejściowym i jako “kreślarz” CAD będziesz spędzać około 8 godzin dziennie, trzymając to urządzenie w ręku. Przy wyborze prawej myszy do pracy z CAD należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Na przykład im wyższe DPI myszy komputerowej, tym lepiej dla nas, ponieważ najlepsze wrażenia z korzystania z myszy, to wysoka precyzja i szybka reakcja. Z definicji, DPI to miara czułości myszy. Dlatego im wyższe DPI myszy, tym szybciej i dokładniej kursor przesunie się po ekranie, po poruszeniu nią.

Chociaż myszy z najwyższym DPI są często używane do gier, posiadanie dobrego współczynnika DPI myszy, będzie kluczowe w pracy z CAD. Ponadto przycisk “kciuka”, mieszczący się z boku myszy, jest często bardzo pomocny, ponieważ można go dowolnie zaprogramować - np. kliknięcie go może symulować klawisz “ENTER” lub “ESC” z klawiatury. Jeśli konsekwentnie pracujesz w podobnych programach, może to być niezwykle użyteczna funkcja, która ogólnie jest dość łatwa w konfiguracji. Dlatego do pracy z programem CAD zalecamy mysz z programowalnymi przyciskami.


Myszy komputerowe - na co zwrócić uwagę kupując mysz komputerową?

Jak zdążyłeś już zauważyć, istnieje naprawdę wiele rodzajów myszy komputerowych. Każda z nich próbuje w jakimś stopniu poprawić naszą komunikację z blaszakiem lub laptopem (chociaz teraz to i nawet z smartfonami i tabletami). Czy można tu coś jeszcze bardziej poprawić? Czy nie jest to już tylko sztuka dla sztuki? Chyba warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka czynników, które być może spowodują, że praca z myszką będzie dużo wygodniejsza.

Model przewodowy lub bezprzewodowy

Chodzi bardziej o preferencje i wygodę użytkowania, aniżeli fakt, że myszka działa poprzez kabel lub baterię (lub wbudowany akumulator). Kup mysz bezprzewodową, jeśli tego akurat potrzebujesz - i tyle. Nie będziesz miał żadnych trudności z dopasowaniem takiej myszy do torby. Przy okazji pozbędziesz się często irytującego kabla, ale za to nabędziesz model, który rozładuje się w najgorszej z chwil.

Rozmiar

Jeśli chodzi o dokładność, rozsądnie byłoby unikać małych myszy, bez względu na to, jak bardzo są przenośne i kompaktowe. Jeśli jednak wydajność nie stanowi problemu, możesz zbadać myszy wszystkich rozmiarów i kształtów. Jeśli masz duże dłonie, zakup myszy o dużym rozmiarze jest wręcz konieczny. Mała myszka może być jedynie użyteczna i wygodniejsza wśród dzieci.

Czułość DPI

Jak wspomniano wcześniej, mysz o niższej czułości DPI będzie mieć wpływ na szybkość i dokładność poruszania się kursora po ekranie. Im niższy on jest, tym wolniej kursor porusza się na ekranie. Wyższa czułość oznacza tyle, że kursor po ekranie porusza się szybciej i precyzyjniej. Ogólnie rzecz biorąc, wyższa czułość DPI może być pomocna, jeśli do dyspozycji mamy małe biurko i ruchy naszej ręki są ograniczone. Z drugiej strony, wyższe DPI oznacza, że ​​potrzebny jest znacznie lepszy poziom kontroli ruchów ręką. Istnieje kilka modeli myszy, które umożliwiają zmianę ustawień DPI - opcja ta znajduje się nawet w najtańszych modelach myszy. 

Ergonomiczna konstrukcja

Jeśli przez większość dnia siedzisz przed komputerem, koniecznie kup wygodną mysz. Jeśli ergonomia jest Twoim najwyższym priorytetem, dostępnych jest wiele wartych rozważenia opcji. Na przykład mysz typu trackball jest doskonała przy problemach z nadgarstkiem lub zespołem cieśni nadgarstka.

Waga

Różnice (bezwładności) spowodowane różnymi masami myszy sugerują, że do jej precyzyjnego ruchu, w danym momencie, potrzebny jest inny poziom siły. Może to być bardzo pomocne podczas pracy nad drobnymi elementami w trakcie tworzenia projektu lub grafiki - dlatego im cięższa mysz, tym pewniej i bardziej dokładnie wykonamy nią ruch.