Co nas wyróżnia ?

Co mówią o nas zadowoleni klienci:

Nawilżacze powietrza Steba

Znaleziono 1 towarów.

Lista 1-100 z 1 towarów
Aktywne filtry

Nawilżacze powietrza

Bez wątpienia nawilżacze mogą uczynić Twój dom bardziej komfortowym. Jedną z rzeczy, która sprawia, że ​​zima jest niewygodna dla ludzi, nawet w przyjemnym, ciepłym budynku, to panująca w powietrzu niska wilgotność. Ludzie potrzebują odpowiedniego poziomu wilgotności, aby czuć się komfortowo. Zimą wilgotność w pomieszczeniach może być bardzo niska, a jej brak może wysuszyć skórę i błony śluzowe. Niska wilgotność sprawia również, że powietrze jest zimniejsze niż w rzeczywistości. Suche powietrze może również wysuszyć drewno w ścianach i podłogach naszych domów. W miarę jak drewno się kurczy (przez wysychanie) może pojawić się uporczywe i niezwykle irytujące skrzypienie podłóg. Co ciekawa, brak wilgoci w pomieszczeniu może także prowadzić do pękania płyt gipsowo-kartonowych i tynku. Czytając nasz tekst dowiesz się, w jaki sposób nawilżacz może poprawić komfort Twojego życia, a nawet zaoszczędzić pieniądze. Zaskakujące jest to, jak dużą różnicę może zrobić trochę wody!

Wilgotność względna powietrza wpływa na to, jak dobrze się czujemy. Ale czym jest wilgotność i czym jest „wilgotność względna”? Wilgotność definiuje się jako ilość wilgoci w powietrzu. Jeśli stoisz w łazience po gorącym prysznicu i widzisz unoszącą się w powietrzu parę lub jesteś na zewnątrz po ulewnym deszczu, oznacza to, że znajdujesz się w miejscu o dużej wilgotności. Jeśli stoisz na środku pustyni, na której przez dwa miesiące nie padały deszcze, oznacza to, że jesteś w miejscu z niską wilgotnością powietrza. Powietrze zawiera pewną ilość pary wodnej. Ilość pary wodnej, jaką może zawierać każda masa powietrza, zależy od temperatury tego powietrza: im cieplejsze jest powietrze, tym więcej wody może pomieścić. Niska wilgotność względna oznacza, że ​​powietrze jest suche i może utrzymywać znacznie więcej wilgoci w tej temperaturze.

Na przykład w temperaturze 20 stopni C metr sześcienny powietrza może pomieścić maksymalnie 18 gramów wody. W temperaturze 25 stopni C może pomieścić 22 gramy wody. Jeśli temperatura wynosi 25 stopni C, a metr sześcienny powietrza zawiera 22 gramy wody, wówczas wilgotność względna wynosi 100 procent. Jeśli zawiera 11 gramów wody, wilgotność względna wynosi 50 procent. Jeśli zawiera zero gramów wody, wilgotność względna wynosi zero procent. Wilgotność względna odgrywa dużą rolę w określaniu poziomu naszego komfortu. Jeśli wilgotność względna wynosi 100 procent, oznacza to, że woda nie wyparuje - powietrze jest już nasycone wilgocią. Nasze ciała polegają na odparowaniu wilgoci z naszej skóry w celu ochłodzenia. Im niższa wilgotność względna, tym łatwiej wilgoć odparowuje z naszej skóry i czujemy się lepiej - jest nam chłodniej. 

Jeśli wilgotność względna wynosi 100 procent, jest nam znacznie cieplej niż wskazuje rzeczywista temperatura, ponieważ nasz pot w ogóle nie wyparowuje. Jeśli wilgotność względna jest niska, czujemy, że jest nam chłodniej niż w rzeczywistości, ponieważ nasz pot łatwo odparowuje - możemy też czuć się wyjątkowo “sucho”. Niska wilgotność ma co najmniej trzy przykre skutki dla ludzi.  Po pierwsze wysusza skórę i błony śluzowe. Jeśli w Twoim domu jest niska wilgotność, rano po przebudzeniu zauważysz spierzchnięte usta, suchą i swędzącą skórę oraz tzw. suchy ból gardła (niska wilgotność powoduje również wysuszenie roślin i mebli). Po drugie, zwiększa elektryczność statyczną, a większość ludzi nie lubi, gdy za każdym razem, gdy dotykają czegoś metalowego, następuje lekkie spięcie - tworzy się iskra, która nas razi. To sprawia, że ​​wydaje się być nam chłodniej, niż w rzeczywistości. 

Latem wysoka wilgotność sprawia, że ​​wydaje się nam być cieplej niż jest w rzeczywistości, ponieważ pot nie może odparować z organizmu. Natomiast zimą niska wilgotność powietrza tworzy odwrotny skutek. Jeśli w domu jest 21 stopni C, a wilgotność wynosi 10 procent, wydaje się, że jest 18 stopni C. Po prostu podnosząc wilgotność do 70 procent, możesz sprawić, że w Twoim domu będzie o 3 stopnie C cieplej. Ponieważ nawilżanie powietrza kosztuje o wiele mniej niż jego ogrzewanie, nawilżacz może zaoszczędzić sporo pieniędzy! Aby uzyskać najlepszy komfort i zdrowie w pomieszczeniach, idealna wilgotność względna powinna wynosić około 45 procent. W temperaturach typowych dla wnętrz, ten poziom wilgotności sprawia, że ​​powietrze jest mniej więcej takie, jakie wskazuje temperatura, a skóra i płuca “nie wysychają” i nie są podrażnione. Większość budynków nie może bez pomocy utrzymać tego poziomu wilgotności. Zimą wilgotność względna jest często znacznie niższa niż 45 procent, a latem czasami wyższa. Zobaczmy, dlaczego tak jest.


Nawilżacze powietrza - pogoda i wilgotność

Oto, co dzieje się zimą. Powiedzmy, że temperatura zewnętrzna wynosi 0 stopni C. Maksymalna ilość wody, jaką może pomieścić metr sześcienny powietrza w tej temperaturze, wynosi 5 gramów. Teraz wprowadzasz ten metr sześcienny powietrza do środka i podgrzewasz do 25 stopni C. Wilgotność względna wynosi tylko 23 procent - 5 gramów wody w powietrzu / możliwe 22 gramy = 23 procent wilgotności względnej. Sytuacja pogarsza się, gdy temperatura na zewnątrz spada. Dlatego powietrze wewnątrz każdego ogrzewanego budynku zimą jest tak suche. Za każdym razem, gdy temperatura na zewnątrz spada, pokazując na słupku poniżej zera, wilgotność względna wewnątrz będzie wynosić poniżej 20 procent, chyba że zrobisz coś, co pozwoli Ci zwiększyć wilgotność

Pewnie zastanawiasz się co znajduje się wewnątrz nawilżacza. Najpopularniejszym typem nawilżacza jest nawilżacz wyparny. Ten typ nawilżacza jest w rzeczywistości dość prosty i w większości samoregulujący. Zbiornik zatrzymuje zimną wodę i wylewa ją do miski. Filtr przenoszący kapilarnie pochłania wodę z basenu. Wentylator wdmuchuje następnie powietrze przez zwilżony filtr. Kiedy powietrze przechodzi przez filtr, odparowuje część wody. Im wyższa wilgotność względna, tym trudniej odparować wodę z filtra, dlatego nawilżacz jest samoregulujący - wraz ze wzrostem wilgotności w naturalny sposób maleje wydatek pary wodnej z nawilżacza. Czasami nawilżacz wyparny będzie podłączony do systemu ogrzewania i chłodzenia domu lub budynku. Systemy te działają w podobny sposób. Metalowa siatka lub ekran znajduje się w kanale wychodzącym z pieca i / lub klimatyzatora. Woda z rur budynku spływa po ekranie, gdy powietrze wydostające się z kanału przepływa przez ekran, zbiera wilgoć.


Nawilżacze powietrza - rodzaje nawilżaczy

Istnieje wiele różnych sposobów na to, aby móc podnieść wilgotności w domu. Na przykład można postawić miskę z wodą na kuchence lub na grzejniku lub zawiesić mokre ręczniki w pobliżu kanału grzejnika. Mimo wszystko, większość ludzi używa do tego nawilżacza mechanicznego. Oto cztery najpopularniejsze rodzaje nawilżaczy:

Parowy - często nazywany „parownikiem”, nawilżacz parowy zagotowuje wodę i uwalnia ciepłą parę do pomieszczenia. To najprostsza, a przez to najtańsza technologia dodawania wilgoci do powietrza. W dyskontach można znaleźć niedrogie modele parowników za mniej niż 30-40 złotych. Kolejną zaletą tej technologii jest to, że w urządzeniu można zastosować leczniczy środek wziewny, aby np. zmniejszyć kaszel.

Wirnik - to nawilżacz wirnikowy. W tym nawilżaczu obracająca się tarcza wyrzuca wodę na grzebieniowy dyfuzor. Dyfuzor rozbija wodę na drobne kropelki, które unoszą się w powietrzu. Zwykle widzisz te kropelki jako chłodną mgiełkę opuszczającą nawilżacz.

Ultradźwiękowy - nawilżacz ultradźwiękowy wykorzystuje metalową membranę wibrującą z częstotliwością ultradźwiękową, podobnie jak element w głośniku wysokiej częstotliwości, do tworzenia kropel wody. Nawilżacz ultradźwiękowy jest zwykle cichy, a także wytwarza chłodną mgłę.

“Knot” / system wyparny - nawilżacz wyparny. System knota wykorzystuje papier, szmatkę, knot piankowy lub prześcieradło do wyciągania wody ze zbiornika. Wentylator nad knotem pozwala powietrzu wchłaniać wilgoć. Im wyższa wilgotność względna, tym trudniej odparować wodę z filtra, dlatego ten typ nawilżacza jest samoregulujący - wraz ze wzrostem wilgotności w naturalny sposób maleje wydatek pary wodnej z nawilżacza.


Nawilżacze powietrza - na co zwrócić uwagę podczas zakupu nawilżacza powietrza?

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, rozważając zalety i wady różnych rodzajów nawilżaczy. Na przykład modele parowe mogą być niebezpieczne, gdy w pobliżu znajdują się dzieci, ponieważ mogą spowodować oparzenia. Powodują też najwyższe koszty energii. Jednak w przypadku użycia tego modelu nie ma obaw dotyczących bakterii ani minerałów. Konstrukcje wirnika i ultradźwiękowa jest znana z tego, że generuje niskie koszty za energię, ale budzą dwie obawy. Po pierwsze, jeśli woda się zatrzyma, te modele te spryskują stojącą wodę i wszelkie zawarte w niej bakterie przedostaną się do Twojego domu. Dlatego ważne jest, aby regularnie czyścić zbiornik i uzupełniać go czystą wodą, gdy tylko go nie używasz. Dlatego wiele wysokiej klasy urządzeń ultradźwiękowych ma wbudowane elementy o właściwościach antybakteryjnych. Na przykład niektóre urządzenia wykorzystują światło ultrafioletowe do zabijania bakterii. 

Drugim problemem są minerały w wodzie. Wirnik i konstrukcja ultradźwiękowa wysyłają te minerały w powietrze. Jeśli woda w Twojej okolicy zawiera dużo minerałów, zauważysz je jako kurz. Władze nie wydawały ostrzeżenia zdrowotnego dotyczącego minerałów w powietrzu, ale nie zalecamy stosowania wody z kranu, pozbawionej dużej liczby minerałów. Wiele modeli ultradźwiękowych jest wyposażonych we wkład demineralizujący, który filtruje minerały z wody, aby zapobiec pyleniu. Niektóre nawilżacze monitorują wilgotność względną powietrza i włączają się i wyłączają stosownie do potrzeb - aby utrzymać dobry poziom wilgotności powietrza w domu. Warto również wspomnieć o tym, że nawilżacze mogą być instalowane jako małe, przenośne jednostki pokojowe lub też mogą być zintegrowane z piecem w celu kontrolowania wilgotności w całym domu. Jeśli chcesz śledzić wilgotność w domu, niedrogi higrometr pokaże wilgotność względną w Twoim domu. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, jak niska jest wilgotność powietrza w Twoim domu.