Masażery
Wyobraź sobie taki scenariusz: wracasz do domu po długim i męczącym dniu. Masz sztywne plecy, bolą Cię ramiona, a stopy wręcz pulsują i domagają się ciepłej kąpieli. Zdejmujesz buty, siadasz na odchylanym krześle i bierzesz pilota. Ale nie masz zamiaru oglądać telewizji - ustawiasz za pomocą pilota to, co krzesło ma robić, w ogólnym skrócie ustawiasz funkcje masażu na konkretne części ciała lub całe ciało. I już po chwili możesz zapomnieć o wszystkich swoich bólach następuje masaż. Fotele do masażu z robotami istnieją już od kilkudziesięciu lat. Jak zapewne zdążyliśmy zauważyć na filmach, gdzie akcja dzieje się w latach 80 i 90 w Stanach Zjednoczonych są to przedmioty luksusowe, które mogą kosztować kilka tysięcy dolarów - w Polsce były wręcz niemożliwe do kupienia nawet w Pewexach. I chociaż fotele do masażu to stosunkowo niewielki rynek w Stanach Zjednoczonych, a swoją “sławę” zawdzięczają filmom z Hollywood, to nie wszędzie tak jest. Na wielu stronach internetowych można zobaczyć, że fotele do masażu są znacznie częściej spotykane i kupowane w Japonii - niektóre witryny szacują, że w posiadaniu choćby jednego takiego fotela jest ponad 20 procent japońskich gospodarstw domowych.
To bardzo dużo, zwłaszcza że ich domy, tudzież mieszkania nie należą do dużych, a fotele swoje ważą i zajmują całkiem sporo miejsca (nawet wersje, można by powiedzieć typowo “kompaktowe”, a więc zrobione specjalnie dla przeciętnego wzrostu japończyka). Pomysł na zrobotyzowany fotel do masażu jest dość prosty. Urządzenie na krześle lub w środku zapewnia siedzącej na nim osobie wrażenie masażu. Niektóre krzesła mają tylko proste elementy wibrujące. Inne zawierają skomplikowane maszyny zaprojektowane tak, aby naśladować techniki stosowane przez masażystów. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkie mają na celu zapewnienie komfortu i ulgi osobom, które wymagają masażu podczas rehabilitacji lub dla własnego komfortu. Podczas gdy wiele foteli do masażu dostępnych na rynku opiera się na podejściu mechanicznym, wynalazcy na przełomie lat zdołali wymyślić kilka innych technik doskonalenia fotela do masażu.
Niektórzy stworzyli projekty wykorzystujące wodę do masowania ciała, a przez to zmniejszają napięcie i stres. Inni używają serii poduszek powietrznych, aby naciskać / uciskać mięśnie i promować krążenie krwi. Kilku producentów foteli do masażu wykorzystuje w swoich produktach kombinację kilku różnych mechanik i technologii - co w gruncie rzeczy daje dużo lepszy efekt, ale też jest podatne na częstsze awarie (w myśl zasady, że jeśli coś jest do wszystkiego to jest to do niczego). No dobrze, ale zapewne będąc w sytuacji przed zakupem takiego masażera, chciałbyś wiedzieć jak działają te maszyny? Usiądź wygodnie, zrelaksuj się, zrób sobie filiżankę dobrej kawy lub herbaty i przeczytaj dalszą część naszego tekstu, a dowiesz się wszystkiego co powinieneś wiedzieć o masażerach, sposobie ich działania i funkcjonalności. Zacznijmy od podejścia mechanicznego.
Masażery - jak działają urządzenia do masażu
W 1948 roku Roland A. Labbe złożył wniosek patentowy na pierwszy fotel przeznaczony do masażu ciała. Projekt Labbe składał się ze stołka zamontowanego na cokole. Metalowa rama przymocowana do tylnej części cokołu. Labbe zaprojektował krzesło tak, aby wibrowało i co ciekawe “rozciągało” osobę siedzącą na krześle, aby w ten sposób móc złagodzić stres, napięcie i ból. W przemyślany sposób zaprojektował również zdolność krzesła do przyjmowania przystawek, które mogą zapewnić inne formy masażu. W porównaniu z dzisiejszymi krzesłami, jego projekt wygląda nieco onieśmielająco. Z czego składał się taki fotel do masażu? No w głównej mierze z mechaniki. Większość foteli do masażu opiera się na połączeniu silników, kół zębatych, różnego rodzaju rolek i mechanizmów wibrujących.
Ten wymyślny, ale dający ludziom ulgę w bólu rodzaj krzesła sięga ponad pół wieku. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci fotele, krzesła, tudzież masażery stały się znacznie bardziej wyrafinowane niż te z lat powojennych. W najprostszych fotelach do masażu zastosowano szereg wibrujących powierzchni. Aby wytworzyć wibracje, producenci używają małych urządzeń, które zawierają obciążone koło lub koło zębate. Ciężar nie jest wyśrodkowany na kole, przez co koło jest niewyważone. Gdy silnik elektryczny urządzenia szybko obraca kołem, obrót powoduje wibracje. Telefony komórkowe z funkcją wibracji zawierają małą wersję tego rodzaju urządzenia. Fotel masujący potrzebuje kilku takich urządzeń, aby generować wibracje na jego powierzchni bez wyważania całego krzesła. Chociaż na rynku próżno szukać dwóch producentów foteli do masażu, którzy używają dokładnie tego samego projektu, istnieją pewne ogólne techniki projektowania, które mają zastosowanie w większości modeli. Gdybyś mógł tylko zdjąć tapicerkę jednego i drugiego fotela / krzesła lub masażera, zobaczyłbyś ramę, która wspiera system silników, kół zębatych i rolek.
Kiedy wykonujesz masaż z fotela masującego, to znajdujące się w nim rolki w gruncie rzeczy działają jak ludzkie ręce. Rolki poruszają się po wzorach określonych przez konstrukcję ramy. Niektóre rolki foteli masujących lub masażerów mają ograniczony zakres ruchu - mogą poruszać się tylko w górę i w dół np. oparcia krzesła, ponieważ poruszają się po torze przymocowanym do ramy. Silniki elektryczne dostarczają energię do rolek. Inne fotele do masażu mają większą złożoność. Na “masujących krzesłach” producent montuje rolki na mechanicznym ramieniu, które może poruszać się zarówno w pionie, jak i na boki. Oznacza to, że rolki mogą poruszać się w lewo i w prawo, a nawet w kółko. Ponownie silnik elektryczny napędza ruchy ramienia mechanicznego. Mikroprocesor w każdym dostępnym w sklepie masażerze posiada wgrane przez producenta wzorce programów masujących, imitując tym samym rodzaje masażów, które wykonywane są zwykle przez ludzkie dłonie - masażystów. Programy te, jak i cała mechanika masażera ma oddać tak naprawdę uczucie, jakbyście byli masowani w profesjonalnym salonie przez masażystę lub masażystę - jak kto woli i lubi.
Masażery - regulacja intensywności masażu
Wiele foteli masujących pozwala na regulację intensywności masażu. Istnieją dwa główne sposoby regulacji intensywności. Jednym z nich jest zmiana odległości rolek od ramy w trybie masażu. Drugim jest zamontowanie stelaża na sworzniu w oparciu, pozwalającym na zbliżenie się lub oddalenie od pleców użytkownika. Ponieważ wiele profesjonalnych masażerów jest sprzedawana w formie fotela, a raczej znajduje się wewnątrz fotela, producenci muszą projektować systemy elektryczne i mechaniczne, które mogą działać w wielu pozycjach. Niektóre fotele do masażu są wyposażone w zmotoryzowany system odchylania. Użytkownik może zmienić pozycję fotela naciskając przycisk na układzie sterowania fotela masującego. Inne krzesła wymagają od użytkownika pociągnięcia za uchwyt zwalniający przed fizycznym oparciem się o oparcie krzesła. Nie wszystkie fotele do masażu opierają się na podejściu czysto mechanicznym. Jeden z projektów wykorzystuje do tego celu wodę, jednak robi to w taki sposób, że korzystający z niego użytkownik jest całkowicie suchy. Jak to działa? Za chwilę się tego dowiesz. Wiele foteli do masażu może wykonywać różne techniki masażu, takie jak:
Ugniatanie - rolki poruszają się po okręgu.
Rolling - rolki przesuwają się w górę i w dół oparcia.
Stukanie - rolki naprzemiennie wpychają i wysuwają się z oparcia, symulując popularną technikę masażu „cios karate”.
Chwytanie - krzesło zawiera urządzenia, które chwytają nogi lub ręce użytkownika w wygodnym uchwycie przed zwolnieniem.
Shiatsu - rolki naciskają na określone punkty na plecach użytkownika (czasami nazywane punktami akupunkturowymi ), aby złagodzić napięcie.
Zmniejszenie napięcia - głównie dzięki masażowi wodnemu.
Jedną z alternatyw dla podejścia czysto mechanicznego jest użycie wody. Taka jest zasada konstrukcji fotela do hydromasażu wymyślonego przez Franka J. Arzta. Konstrukcja Arzta pozwala na orzeźwiający masaż strumieniami wody, ale robi to w taki sposób, że użytkownik pozostaje idealnie suchy. Jego projekt zawiera wodoodporną membranę podobną do tej, którą można znaleźć na łóżku wodnym - popularnym i widocznym często w hotelach Las Vegas w starszych filmach Hollywoodzkich. Oparcie krzesła zawiera membranę. Przód membrany - strona stykająca się z plecami użytkownika - jest utwierdzona szeregiem prętów. Bez prętów membrana ulega odkształceniu, gdy zmienia się ciśnienie wody w jej wnętrzu. Zawory na górnym końcu membrany pozwalają użytkownikowi lub producentowi na wypełnienie poduszki membrany wodą. Wzdłuż tylnej części membrany znajduje się szereg dysz. Dysze łączą się rurkami z pompą elektryczną oraz systemem ogrzewania i chłodzenia. Pompa ponownie rozprowadza wodę wewnątrz fotela, przepychając ją przez dysze, aby stworzyć wrażenie masażu. Użytkownik siada w fotelu i otrzymuje masaż strumieniami wody. System ogrzewania i chłodzenia może dostosować temperaturę wody do preferencji użytkownika.
Patent Arzta sugeruje, że dysze mogą zawierać wirnik wewnątrz centralnego kanału dyszy. Obrót wirnika powoduje również obrót strumienia wody, zwiększając obszar uderzenia w użytkownika. Pulsując wodą przez dysze, krzesło może symulować odczucie nacisku lub usisku, które można uzyskać w niektórych mechanicznych fotelach do masażu. Chociaż Arzt złożył swój patent w 2000 roku, rynek nie został zalany - zgodnie z przeznaczeniem i oczekiwaniami - krzesłami / fotelami lub masażerami do hydromasażu. Może to wynikać z faktu, że fotele do masażu są nadal małym rynkiem dla większości świata lub być może proces produkcji tego typu urządzeń jest dużo bardziej złożony. Ale na rynku dostępne są stoły i materace do hydromasażu na sucho, więc w przyszłości możemy jeszcze zobaczyć odmianę krzeseł. Niektóre fotele do masażu wykorzystują inną technikę, która opiera się na powietrzu. W jaki sposób fotele masujące wykorzystują powietrze do rozluźnienia bolących pleców? Czytaj dalej. Wczesne projekty foteli do hydromasażu firmy Arzt ujawniły istotny problem.
Strumienie wody spowodowały, że wodoodporna membrana rozdęła się i rozciągnęła w sposób, jaki nie powinna była. Oparcie krzesła wybrzuszyło się pod wpływem ciśnienia wody. Aby pomieścić membranę, Arzt dodał pręty w poprzek ramy, nadając jej wygląd drabiny. Pręty utrzymywały membranę na miejscu. Ale membrana nadal wybrzuszyła się w pobliżu szczytu krzesła, więc zaczęto ją unieruchamiać miejscowo na szyi i głowie, zapewniając przy okazji masaż tym częściom ciała. Rzadko spotykany, ale jednak, jest masaż powietrzny. Powszechną techniką stosowaną przez masażystów jest mocne chwytanie i ściskanie dużych mięśni przez kilka sekund przed ich rozluźnieniem. Może to pomóc złagodzić napięcie w napiętych mięśniach, skłaniając je do rozluźnienia. Niektórzy producenci foteli do masażu dostrzegli okazję do zastosowania tych technik we własnych produktach. Ale jak zrobić urządzenie, które ściska użytkownika, ale jednocześnie nie zmienia go w niebezpieczną dla życia maszynę?
Jednym z rozwiązań jest zastosowanie poduszek powietrznych. Wysokiej klasy fotele do masażu posiadają wiele poduszek powietrznych. Dwa główne obszary koncentracji to ręce i nogi użytkownika. To dlatego, że łatwiej jest odizolować kończyny. W dodatku są to miejsca, które prawdopodobnie nie zranią użytkownika, a także nie utrudniom mu oddychania, a dadzą dużą dozę relaksu. Niektóre fotele do masażu używają wielu poduszek powietrznych do ściskania każdej ręki i nogi. Mały kompresor powietrza wewnątrz fotela służyć do napełniania poduszek powietrznych. Sprężarka powietrza łączy się z poduszkami powietrznymi za pomocą szeregu rur lub rurek. Niektóre fotele do masażu są wyposażone w przełącznik, który otwiera i zamyka kanały powietrzne, dzięki czemu fotel może nadmuchać jeden zestaw poduszek powietrznych bez wpływu na inne. Inne fotele masujące wykorzystują wiele kompresorów, z których każdy jest przeznaczony do określonego zestawu poduszek powietrznych. Multiprocesor wbudowany w fotel łączy się z kompresorem i podpowiada, kiedy należy aktywować poduszki powietrzne podczas masażu.
Niektóre fotele masujące pozwalają na regulację intensywności masażu powietrznego. Intensywność jest proporcjonalna do stopnia napełnienia - całkowicie napompowana poduszka powietrzna zapewnia mocniejsze ściśnięcie. Niektóre fotele masujące wykorzystują również poduszki powietrzne w siedzisku i oparciu. Poprzez szybkie napompowanie i opróżnienie poduszek powietrznych, fotel może symulować metodę ucisku lub nacisku podczas masażu. Nadmuchiwanie worków w wolniejszym tempie symuluje zwijanie lub ugniatanie. Jednak większość foteli do masażu opiera się na środkach mechanicznych, aby zapewnić większą funkcjonalność, a poduszek powietrznych używa się raczej jako dodatkowego urządzenia do masażu. Pierwsze użycie fotela do masażu z poduszkami powietrznymi może wydawać się trochę dziwne. Na różnego rodzaju wystawach w sklepach można przetestować kilka foteli masujących z funkcją poduszki powietrznej. Pomimo wrażenia, że nogi i ręce są w zasadzie uwięzione przez krzesło, uczucie ściskania jest w rzeczywistości bardzo kojące i nigdy nie daje odczucia, że jest zbyt intensywne. Ale o tym będziecie musieli przekonać się sami.