Filtry

Kategorie

Kategorie

Producenci

Producenci

Dostępność

Dostępność

Ilość towarów na liście

Ilość towarów

Co nas wyróżnia ?

Co mówią o nas zadowoleni klienci:

Klimatyzatory

Znaleziono 6 towarów.

Lista 1-100 z 6 towarów
Aktywne filtry

Klimatyzator TRISTAR AT-5450

Review
602.94 zł
za 1 szt

Kategoria: AGD > AGD małe > Klimatyzatory
Producent: TRISTAR
Model: AT-5450
EAN: 8713016008800

Klimatyzator przenośny MPM YPC-12C

Review
281.53 zł
za 1 szt

Kategoria: AGD > AGD małe > Klimatyzatory
Producent: MPM
Model: MUG-07
EAN: 5901308002879, 5901308007775


Klimatyzatory

Za oknem świeci słońce, a już podczas wiosny zaczyna rosnąć temperatura, która zazwyczaj jest jeszcze bardzo przyjemna. Jednak zbliża się okres, a właściwie pora letnia, gdzie temperatury stają się właściwie niedozniesienia, przekraczając często ponad 30 stopni Celsjusza - dochodząc nawet do zagrażających życiu 40 stopni Celsjusza. Co w takim przypadku robić? Są różne metody chłodzenia się. Najskuteczniejszą, najbardziej komfortową, ale też - trzeba uczciwie przyznać -  najbardziej kosztowną (pod względem zużycia energii) jest montaż klimatyzatora lub zakup przenośnej wersji klimatyzatora - takie urządzenie można przesuwać z miejsca na miejsce (dzięki zamontowanym kółkom) w mieszkaniu lub domu. Skoro to czytasz, to z pewnością jesteś zainteresowany zakupem klimatyzatora do mieszkania, biura lub jednorodzinnego domu. Pomożemy Ci podjąć decyzję w sprawie zakupu klimatyzatora, ale także dowiesz się co nieco na temat jego działania. Gotowy? Zaczynajmy więc!

Ponieważ średnia temperatura na Ziemi nadal rośnie, ci z nas, którzy żyją w już ciepłym klimacie, mogą odczuwać coraz większą pokusę, aby podkręcić klimatyzację. Z klimatyzacją mamy zazwyczaj kontakt w samochodzie lub w pomieszczeniach klimatyzowanych w pracy lub różnego rodzaju sklepach, tudzież galeriach handlowych. Trzeba przyznać, że to przyjemne uczucie, zwłaszcza w ciepłe, a czasem wręcz w gorące dni, kiedy to leje się z nieba żar. Warto jednak zauważyć, że tradycyjne klimatyzatory są ogromnymi konsumentami energii. Według różnego rodzaju firm, które zajmują się przygotowywaniem odpowiednich statystyk, klimatyzacja w mieszkaniach odpowiada za 16% całego zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe w Europie. Uczciwie trzeba przyznać, że w Polsce odsetek ten jest znacznie, ale to znacznie mniejszy, choć na przełomie ostatnich kilku lat uległ znacznej poprawie - nastąpił wzrost liczby mieszkań, choć bardziej domów, gdzie montuje się klimatyzatory. Największy odsetek osób korzystający z klimatyzatorów jest w Stanach Zjednoczonych - głównie w takich miastach jak Nowy Jork.  
 
Pewnego dnia - w niezbyt odległej przyszłości - magnetyczne klimatyzatory mogą pomóc nam utrzymać chłód w środku naszych domów, bez podwyższania temperatury na zewnątrz. Tradycyjny klimatyzator działa na zasadzie zamiany ciekłego czynnika chłodniczego na gaz (pochłaniając w trakcie procesu ciepło z powietrza zewnętrznego), a następnie sprężając i chłodząc gaz, aby przekształcić go z powrotem w ciecz. Klimatyzatory magnetyczne mają zupełnie inne podejście do chłodzenia, wykorzystując magnesy zamiast sprężarek i czynników chłodniczych do chłodzenia otaczającego powietrza. Klimatyzatory magnetyczne opierają się na zjawisku znanym jako efekt magnetokaloryczny. Materiały magnetyczne nagrzewają się, gdy są wystawione na działanie pola magnetycznego, a następnie ochładzają się, gdy pole zostanie usunięte. Efekt magnetokaloryczny został po raz pierwszy zaobserwowany w próbkach żelaza przez niemieckiego fizyka Emila Warburga w 1881 roku, ale zmiana temperatury była zbyt mała, aby można było ją zastosować w praktyce. Jednak w ostatnich latach oddzielne grupy badaczy opracowały magnetokaloryczne stopy metali, które dają znacznie większy efekt magnetokaloryczny w temperaturze pokojowej.


Klimatyzatory - jak działają klimatyzatory magnetyczne?

Klimatyzatory magnetyczne chłodzą powietrze, szybko i wielokrotnie wystawiając materiał magnetokaloryczny na działanie pola magnetycznego. W jednym prototypie zaprojektowanym przez amerykanów z Astronautics Corporation of America we współpracy z Ames Laboratory US DOE, koło zawierające rzadki pierwiastek ziemski - gadolin - wiruje w polu nieruchomego magnesu. Gdy dysk się obraca, stop gadolinu nagrzewa się, a następnie ochładza, przechodząc przez szczelinę w polu, chłodząc otaczającą go wodę, gdy się przemieszcza. Trzeba przyznać, że jest to technologia przyjazna środowisku. W klimatyzatorze magnetycznym stop działa jako „czynnik chłodniczy”, a zwykła stara woda zapewnia wymianę ciepła, eliminując potrzebę stosowania zdecydowanie nieprzyjaznych wodorochlorofluorowęglowodorów (HCFC) stosowanych w tradycyjnych klimatyzatorach. Podczas gdy najwcześniejsze stopy magnetokaloryczne były toksyczne lub zbyt drogie, najnowsze materiały magnetokaloryczne są opłacalne i bezpieczne dla środowiska.

Klimatyzatory magnetyczne wymagają energii elektrycznej, ale oczekuje się, że silnik, który obraca dysk zawierający stop magnetokaloryczny, będzie znacznie bardziej wydajny niż sprężarka wymagana do obsługi tradycyjnego klimatyzatora. Według jednego artykułu z 2021 roku, firma Astronautics ma nadzieję, że do 2023 roku powstanie prototyp, który będzie zużywał tylko dwie trzecie energii elektrycznej w porównaniu z konwencjonalnym klimatyzatorem, aby zapewnić taką samą ilość i jakość chłodzenia. Oprócz wyżej wymienionych, kilka prywatnych firm, uniwersytetów i agencji rządowych na całym świecie bada technologię chłodzenia magnetycznego do zastosowań przemysłowych i domowych, w tym klimatyzacji, chłodnictwa i kontroli klimatu.

Narodowe Laboratorium Zrównoważonej Energii na Uniwersytecie Technicznym w Danii prowadzi własny projekt „MagCool”, podczas gdy badania na Penn State i innych amerykańskich uniwersytetach pogłębiły zrozumienie zasad magnetokalorycznych, pomagając nam zrozumieć, dlaczego jeden materiał może chłodzić bardziej wydajnie niż inny. W 2009 roku BASF i Delta Electronics ogłosiły partnerstwo korporacyjne w celu opracowania nowych magnetokalorycznych systemów chłodzenia i „zbadania możliwości magnetokalorycznego wytwarzania energii”. Ale chociaż bardzo chcielibyśmy dziś zdobyć tę nową technologię, dostępność komercyjna klimatyzatorów magnetycznych znajduje zastosowanie najpierw w przemyśle, a dopiero później będzie miało zastosowanie w typowo konsumenckim wydaniu - najprościej ujmując w zastosowaniu mieszkaniowym / domowym.


Klimatyzatory - co to jest freon klimatyzatora?

Freon to czynnik chłodniczy stosowany w większości układów klimatyzacji. Każdy system klimatyzacji potrzebuje czynnika chłodniczego (zwanego także chłodziwem), który faktycznie tworzy chłodne powietrze - to jest właśnie rola freonu. Ponieważ freon jest niezbędny dla optymalnej wydajności Twojego klimatyzatora, raczej nie chciałbyś samodzielnie zajmować się potencjalnym problemem związanym z freonem. Jeśli uważasz, że przewody czynnika chłodniczego w klimatyzatorze mogą wymagać ponownego napełnienia, wezwij specjalistę, aby to zrobił. W rzeczywistości dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z profesjonalistą w celu sprawdzenia systemu klimatyzacji tuż przed rozpoczęciem każdego sezonu chłodniczego. Jest bardzo niewiele napraw klimatyzacji, z którymi można sobie poradzić samodzielnie. Dlatego warto zawsze warto zadzwonić po sprawdzonego profesjonalist, by ten sprawdził stan naszej klimatyzacji, zanim będziesz jej potrzebować - w zbliżających się najgorętszych miesiącach letnich.

Jednak jedną z napraw, które możesz wykonać samodzielnie, jest wymiana izolacji wokół przewodów chłodzących. Możesz sprawdzić przewody czynnika chłodniczego, aby zobaczyć, czy wyglądają one zużyte. Większość przewodów czynnika chłodniczego biegnie od skraplacza, który znajduje się na zewnątrz systemu klimatyzacji (i prawdopodobnie na zewnątrz domu), do parownika wewnątrz domu. Przewody czynnika chłodniczego są pokryte izolacją. Jeśli izolacja wygląda na zużytą, klimatyzator nie działa tak wydajnie, jak powinien. Dlatego będziesz chciał wymienić izolację przewodów (nie musisz wymieniać samych przewodów). Upewnij się, że kupujesz dokładnie taki rodzaj izolacji, jaki pierwotnie obejmował przewody czynnika chłodniczego. Klimatyzator powinien być wyposażony w instrukcje producenta dotyczące wymiany izolacji przewodów czynnika chłodniczego - jeżeli nie ma się już instrukcji w postaci książeczki, bo gdzieś się zagubiła lub zdążyliśmy ją najzwyczajniej wyrzucić, to warto odwiedzić stronę producenta i ściągnąć wersję elektroniczną w formacie PDF.  Pamiętaj, zanim wykonasz jakiekolwiek prace przy klimatyzatorze, upewnij się, że wyłączyłeś zarówno skraplacz, jak i parownik.


Klimatyzatory - jak freon jest wykorzystywany w klimatyzacji?

Wiele osób uważa, że ​​ich klimatyzatory działają na zasadzie wypompowywanie gorącego powietrza z pomieszczeń naszych domów lub biur i wpompowując chłodne powietrze. Gorące powietrze jest w rzeczywistości zawracane jako zimne powietrze. Obwód ten trwa, dopóki termostat nie spadnie do temperatury docelowej. Jak radzi sobie z tym Twój klimatyzator? Podobnie jak w przypadku lodówki, która jest zimna, ale bez izolowanego pudełka. Niepalny gaz, znany jako freon, w większości lodówek jest wielokrotnie poddawany procesowi parowania, aby utrzymać niską temperaturę. Ten sam cykl jest używany w przypadku klimatyzatorów dostępnych na rynku. Jak to działa?

Po pierwsze, sprężarka w Twoim klimatyzatorze spręża zimny freon. Niewielka ilość oleju jest łączona z gazowym freonem w celu smarowania sprężarki. Kiedy gaz (freon) jest sprężany, jego ciśnienie wzrasta, powodując, że staje się bardzo gorący. Następnie gorący gaz (freon) przechodzi przez szereg cewek, co powoduje obniżenie jego ciepła i przekształcenie go w ciecz. Ciecz freonu przepływa następnie przez zawór rozprężny, co powoduje jego ochłodzenie, aż do odparowania. Rezultatem jest powstanie niskociśnieniowego freonu. Zimny ​​gaz jest następnie przepuszczany przez kolejny zestaw cewek. Dzięki temu gaz pochłania ciepło i obniża powietrze w pomieszczeniu lub budynku. Klimatyzator filtruje powietrze w pomieszczeniu i usuwa kurz, pyłki, dym i inne rodzaje brudu, zanieczyszczenia i alergeny. Klimatyzatory często również pobierają nadmiar wody, a więc wilgoci z powietrza, wykorzystując ją do schłodzenia systemu i wypompowując ją na zewnątrz przez zastosowany w klimatyzatorach wąż. W ten sposób osuszają powietrze w środku pomieszczenia w mieszkaniu, domu, biurze lub innej powierzchni, która ma być klimatyzowana. Niektóre klimatyzatory mogą wielokrotnie wykorzystywać skroploną wilgoć jako zimną wodę w tym obiegowym systemie.