Co nas wyróżnia ?

Co mówią o nas zadowoleni klienci:

Podkategorie:
Producenci:

indukcyjne Siemens

Znaleziono 2 towarów.

Lista 1-100 z 2 towarów
Aktywne filtry

Siemens EX675LYC1E Płyta indukcyjna

Review
4987.21 zł
za 1 szt

Kategoria: AGD > AGD duże > Płyty grzejne > indukcyjne
Producent: Siemens
Model: EX675LYC1E
EAN: 4242003715291


Płyty indukcyjne

W tym miejscu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o płytach indukcyjnych. Wiedza ta powinna Ci przydać się zwłaszcza gdy stoisz przed zakupem płyty grzejnej i zastanawiasz się, który jej rodzaj/typ byłby odpowiedni dla Ciebie i Twojej kuchni. Na samym początku trzeba stwierdzić jedno - płyty indukcyjne są imponujące. Jeśli szukasz płyty grzewczej z superszybkim nagrzewaniem i natychmiastową reakcją na zmiany ustawień temperatury, a jednocześnie pozostającą chłodną w dotyku, gotowanie indukcyjne jest wprost stworzone dla Ciebie. Płyty indukcyjne są chwalone na całym świecie za doskonałą wydajność gotowania i eleganckie wzornictwo. Jednak aby stwierdzić czy płyta indukcyjna jest dla Ciebie odpowiednia, musisz przyjrzeć się przede wszystkim swoim priorytetom i ustalonemu wcześniej budżetowi. Bo co jak co, ale płyty indukcyjne do tanich nie należą. 

Jeżeli naprawdę interesujesz się zakupem płyty indukcyjnej to powinieneś wiedzieć jak ona działa. Płyta indukcyjna działa poprzez wytwarzanie pola elektromagnetycznego, które następnie wytwarza energię wokół szklanej powierzchni. To zasadniczo zmienia naczynie w element grzejny. Wytworzona energia ogrzewa dno naczynia, które jest prawidłowo ustawione na płycie. Podczas gotowania indukcyjnego piec pozostaje chłodny w dotyku. Magnetyzm między kuchenką a naczyniem oznacza, że ​​potrawy gotują się naprawdę bardzo szybko - wszystko dzięki nagrzanym naczyniom (ich ciepłu), a nie samej płycie. No dobra, ale wszystko co zostało stworzone ręką człowieka ma swoje wady, jak i zalety. Zacznijmy może od zalet. Jakie są plusy z posiadania płyty indukcyjnej?

Przede wszystkim, główną zaletą posiadania płyty indukcyjnej jest to, że nagrzewa się niezwykle szybko, przekazując energię do naczynia szybciej niż jakakolwiek inna metoda gotowania. Zmiana temperatury następuje natychmiastowo (jak w przypadku gazu), a nie stopniowo (jak w przypadku promiennika ceramicznego). Ponieważ sam element się nie nagrzewa, można go bezpiecznie dotknąć, chyba że przez jakiś czas miałeś na nim gorącą patelnię. Większość z nich ma automatyczne przełączniki, które wykrywają, kiedy nic nie znajduje się na elemencie, co oznacza, że ​​pozostawiając je włączone, marnuje się mniej energii, a płaska powierzchnia sprawia, że ​​czyszczenie płyt indukcyjnych jest bardzo proste. Ponadto, ponieważ sama powierzchnia płyty kuchennej nie nagrzewa się, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że wycieki wody lub tłuszczu (podczas gotowania, smażenia, pieczenia lub duszenia) zostaną przypalone.

Płyta indukcyjna posiada jednak i swoje wady. Główną z nich jest to, że musisz kupić nowe naczynia do gotowania indukcyjnego. Patelnie, garnki i rondle muszą być cieńsze. Musisz upewnić się, że Twoje naczynia nadają się do gotowania indukcyjnego, w przeciwnym razie może zajść potrzeba wymiany garnków i patelni, jeśli obecnie posiadane nie są odpowiednie - to oczywiście wiąże się z dodatkowym kosztem. Poza tym, podczas gotowania na płycie indukcyjnej można uświadczyć pewnych hałasów lub odgłosów, a sama instalacja płyty będzie wymagać więcej czasu, pracy i wysiłku - a często i dodatkowego wydatku na zatrudnienie profesjonalisty. Następnie warto zastanowić się nad rozmiarem płyty indukcyjnej - dużo zależy od wielkości posiadanej kuchni, ale także od wolnego miejsca na blacie.


Płyty indukcyjne - jakiego rozmiaru płytę potrzebujesz?

Niezależnie od tego, czy remontujesz kuchnię, czy po prostu zdecydowałeś się wymienić obecną i starą już płytę kuchenną, musisz pomyśleć o tym, jakiego rozmiaru potrzebujesz i z ilu stref gotowania prawdopodobnie będziesz korzystać jednocześnie.Płyta indukcyjna o szerokości 60 cm zapewni wygodne trzy strefy gotowania. 

Zamontowanie czterech stref na 60-centymetrowej płycie kuchennej może sprawić, że przestrzeń gotowania będzie dość ciasna, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do elementów sterujących. Jeśli używasz wielu stref jednocześnie, możesz zauważyć, że gotowanie może zacząć kolidować z elementami sterującymi, a to będzie powodować, że będą łatwiej zbierać brud, najczęściej tłuszcz, a to z kolei może sprawić, że przestaną prawidłowo reagować na dotyk. Jeśli nie używasz regularnie czterech stref naraz ,to uważamy, że trzy strefy na 60-centymetrowej płycie kuchennej są wystarczające i nic więcej do szczęścia nie potrzebujesz. 

Płyta indukcyjna o szerokości 70-75 cm wygodnie pomieści aż cztery strefy do gotowania. A płyta o szerokości 90 cm pomieści aż pięć takich stref. Jeśli nie gotujesz zbyt dużo, jesteś samotna lub samotny, to właściwie potrzebujesz tylko jednej strefy do przygotowywania, gotowania, smażenia, duszenia posiłków.  Zapewne więc szukasz czegoś bardzo kompaktowego i jednocześnie bardziej przenośnego. W takim przypadku warto rozważyć możliwość zakupu przenośnej płyty indukcyjnej.


Płyty indukcyjne - czego szukać, na które funkcje zwracać uwagę?

Przede wszystkim, zwracaj uwagę na czujniki bezpieczeństwa - pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze stawiaj na pierwszym miejscu. Dopilnuj do tego (w razie potrzeby dopłać) by interesująca Cię płyta była wyposażona w różnego rodzaju czujniki bezpieczeństwa. Na przykład przydatna może być funkcja, która monitoruje temperaturę dna naczynia - z pewnością przyda się w przypadku pozostawienia pustego naczynia na włączonej strefie gotowania. Taka funkcja reguluje moc wyjściową, aby uniknąć uszkodzenia naczynia lub płyty grzejnej. Warto też sprawdzić czy interesujący Cię model posiada funkcję o nazwie - “automatyczny wyłącznik”. Funkcja ta spowoduje automatyczne wyłączenie strefy grzewczej. Wyłączy też element grzewczy w przypadku przegrzania lub gdy wykryje, że nie ma na strefie żadnego naczynia. Większość modeli posiada jakąś formę tej funkcji.

Warto też sprawdzić czy interesujący Cię model płyty indukcyjnej posiada wyłącznik bezpieczeństwa. Właściwie to każda płyta indukcyjna powinna posiadać już taką funkcję, ale nie zaszkodzi sprawdzić lub zapytać sprzedawcy o nią. Jeśli strefa grzejna zostanie włączona przez dłuższy czas bez zmiany temperatury, wyłączy się automatycznie. Czas potrzebny do zadziałania wyłącznika bezpieczeństwa zależy od ustawienia mocy grzania płyty grzewczej. Im niższe ustawienie, tym dłużej strefa grzejna pozostanie włączona. Na przykład przy bardzo niskich ustawieniach mocy niektóre płyty grzejne pozostaną włączone do dziesięciu godzin, podczas gdy płyty z najwyższym ustawieniem wyłączają się automatycznie po 1,5 godziny. Jeśli ciągłe gotowanie jest dla Ciebie ważne, wybierz płytę grzejną z dłuższym okresem wyłączania - oczywiście dla własnego bezpieczeństwa.

Kolejną funkcją, na którą warto zwrócić uwagę to automatyczne nagrzewanie. Funkcja ta umożliwia nagrzanie strefy grzejnej do wyższego poziomu, a następnie automatyczne obniżenie temperatury do wcześniej ustawionego poziomu po upływie określonego czasu. Jest to przydatne, jeśli na przykład gotujesz ryż metodą absorpcji, kiedy chcesz go najpierw doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować na wolnym ogniu. Zwróć także uwagę na funkcję o nazwie - wzmacniacz. Podobnie jak w przypadku automatycznego podgrzewania strefa grzejna szybko podgrzeje potrawę lub płyn przy najwyższym ustawieniu, a następnie automatycznie zredukuje temperaturę do wcześniej wybranego niższego ustawienia. Ochrona przed wyciekiem też wydaje się być przydatną i sensowną funkcją. Kiedy nastąpi wyciek (np. gotująca woda z garnka zacznie się wylewać na płytę) funkcja ta powinna automatycznie wyłączyć strefy gotowania oraz poinformować o wycieku stosownym sygnałem dźwiękowym - coś na wzór psiku lub alarmu. 

Kiedy wyciek zostanie usunięty (wytrzesz go szmatką), a czujnik uzna, że nie na płycie nie ma już żadnych płynów, wtedy włączy ponownie strefę grzewczą i nastąpi ponowne gotowanie. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że powierzchnia płyty indukcyjnej jest prosta, a więc i łatwa do czyszczenia. Ze względu na wysoką moc w niektórych strefach gotowania wprowadzono system zarządzania energią, który dzieli moc na dwie strefy gotowania w parze. Dlatego funkcję  maksymalnej mocy można ustawić tylko dla jednej strefy grzejnej - druga strefa grzejna może być wtedy ustawiona jedynie na niższy poziom mocy. Jeśli chcesz mieć maksymalną moc na dwóch strefach (np. patelni i garnka), muszą one znajdować się w przeciwnych strefach.

Następną wartą uwagi funkcją jest wykrywanie naczyń. Płyta indukcyjna nie będzie działać, jeśli na polu grzewczym nie ma patelni lub jeśli postawiony na strefie grzejnej garnek jest nieodpowiedni. Ponadto, jeśli naczynie zostanie wyjęte ze strefy gotowania, działanie płyty zostanie automatycznie zatrzymane. Po zatrzymaniu pracy powinien wyświetlić się symbol. Symbol zniknie, gdy naczynie zostanie ponownie postawione na polu grzewczym, a gotowanie będzie kontynuowane z ustawionym wcześniej poziomem mocy. Jeśli używane jest nieodpowiednie naczynie, znów poinformuje nas o tym symbol i po krótkim czasie pole grzejne wyłączy się. Duże pola grzejne powinny mieć średnicę większą niż 21 cm, aby zapewnić lepszą wydajność podczas używania większych naczyń. Zdefiniowane pola grzejne zawierają wyraźniejsze wskazówki dotyczące rozmiaru naczyń odpowiednich dla tej strefy. Wybierz płytę indukcyjną z bardzo dużą, elastyczną i małą strefą gotowania, ponieważ są one lepiej dopasowane do różnych rozmiarów naczyń.  

Konstrukcja z ramką a konstrukcja bez krawędzi. Model i projekt, którego szukasz, sprowadza się do osobistych preferencji. Należy pamiętać, że projekty z ramkami mogą być bardziej podatne na gromadzenie się brudu, szczególnie brudu w szczelinach ramy. Jednak rama może być pomocna w powstrzymaniu zdarzających się przecież dość często wycieków. Konstrukcje bez krawędzi są z pewnością dużo ładniejsze, bardziej nowoczesne, ale także są łatwiejsze do przetarcia, a co za tym idzie mogą być bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia (np. pęknięcia szyby) - zwłaszcza gdybyś przez przypadek upuścił jakiś ciężki przedmiot (np. garnek) na krawędź płyty grzejnej. Dobrze też mieć zabezpieczenie przed dziećmi. Być może zagrożenie nie jest tak duże, jak w przypadku kuchenki gazowej lub promiennikowej, ale wizja dzieci, które bawią się gorącymi garnkami może przerażać. Warto więc by Twoja płyta indukcyjna posiadała taką funkcję bezpieczeństwa - dla Ciebie, dla rodziny, dla dzieci.